-
Horban: Gdyby przedsiębiorcy się wzięli za produkcję masek, mieliby z czego żyć. A rząd fabrykę buduje rok
- To trochę jest żenująca sytuacja, jeżeli w kraju 40-milionym nie jesteśmy w stanie wyprodukować własnych masek - stwierdził prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Doradził przedsiębiorcom, "którzy nie mają za co żyć", by wzięli się za produkcję maseczek. Tymczasem państwowa fabryka maseczek nie może ruszyć od roku. "Wymaga odpowiedniego zaprojektowania, a także uzyskania niezbędnych pozwoleń" - tłumaczy przedstawiciel rządu.
-
COVID-19. Słowacka dziennikarka dla Gazeta.pl: Sytuacja jest krytyczna. Każdego dnia umiera sto osób
- Obecnie w szpitalach zakaźnych umiera co trzeci pacjent - tak sytuację związaną z epidemią COVID-19 na Słowacji ocenia Veronika Folentová, dziennikarka specjalizująca się w tematyce koronawirusa.
-
Jak pandemia popsuła slajdy Morawieckiemu? COVID-19 kosztował nawet 200 mld zł
Koszt epidemii COVID-19 mógł sięgnąć nawet 200 mld zł. Tymczasem budżet na rok 2020 miał być po raz pierwszy od 30 lat zrównoważony. Kto na pandemii stracił najbardziej?
-
Pierwszy Vollmart otwarty. Nowy dyskont w Polsce. "1200 produktów tańszych przynajmniej o 20 proc."
W Polsce działalność rozpoczyna nowa sieć sklepów. Vollmart, działający w sektorze tzw. hard dyskontów, gdzie towar sprzedawany jest wprost z palet, otworzył placówkę w Siedlcach. Chce, podobnie jak działająca od trzech lat w Polsce sieć Mere, przyciągać przede wszystkim ceną.
-
NASA na Marsie. Wytworzą tlen, zbadają klimat, poszukają życia. Perseverance naszpikowany innowacjami wartymi fortunę
Lądowanie na Marsie. Łazik Perseverance nie wylądowałby w czwartkowy wieczór na powierzchni Marsa, gdyby nie miliardy przeznaczone na misję. Dlaczego na stworzenie zaawansowanego robota NASA wydała aż 2,2 mld dolarów? Innowacje kosztują.
-
Dworczyk: Już 60-70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia. "Sukces rządu i lekarzy"
- Według różnych badań szczepić chce się 60-70 proc. Polaków - stwierdził minister Michał Dworczyk podczas obrad sejmowej komisji ds. zdrowia. Wyjaśnił też, że o ile nie wystąpią kolejne opóźnienia w dostawach, liczba zaszczepionych może sięgnąć do końca pierwszego kwartału 3 mln osób. Minister Niedzielski, szef resortu zdrowia, wymienił z kolei, co może przeszkodzić w realizacji tego planu.
-
Rząd mówi o solidarności i chce od mediów pieniędzy. Oto jak ją okazaliśmy - nie tylko w pandemii
Rząd zapewnia, że chce wprowadzić nowy podatek obciążający media, by te mogły "w sposób solidarny podzielić się przychodami". Tymczasem media aktywnie włączają się w działania społeczne. Gazeta.pl przeprowadziła wiele zbiórek i akcji informacyjnych. Nie tylko w kontekście epidemii COVID-19, lecz także ekologii czy problematyki osób LGBT+.
-
Rząd chce milionów od mediów. Nie chciał przesunąć pieniędzy z TVP na leczenie onkologiczne
Rząd planuje opodatkować media. Wprowadzenie nowego obciążenia tłumaczy pandemią i twierdzi, że środki potrzebne są NFZ. Tyle tylko, że ten sam rząd temu samemu Funduszowi odmówił wcześniej pieniędzy. Domaga się od mediów setek milionów złotych, a do mediów publicznych przekaże 9-10 mld zł.
-
Media bez wyboru. O co chodzi w akcji i z nowym podatkiem? Morawiecki: "uderzy w koncerny". Ale zapłacą wszyscy
Kto wedle rządu zapłaci nowy podatek od reklam? "Firmy bardzo zamożne, które stać, żeby w sposób solidarny podzielić się przychodami" - twierdzi rzecznik rządu. A premier Mateusz Morawiecki pokazuje palcem Google, Facebooka, Amazon. To tylko część prawdy. Podatek zapłacą też polskie media, stacje telewizyjne, radiowe, tygodniki. Podobne działania na Węgrzech sprawiły, że 80 proc. mediów jest już "pod butem rządu".
-
Chcesz wyjechać jak Krystyna Pawłowicz? Wyjaśniamy, kto może zostać gościem hotelu uzdrowiskowego
Hotele mogą wznowić działalność od 12 lutego, ale już teraz niektóre obiekty są czynne - w jednym z nich przebywała m.in. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Z usług tego typu obiektów nie każdy może jednak skorzystać. Wyjaśniamy związane z tym wymogi.
-
Służby specjalne z dostępem do danych z ZUS? CBA i ABW będą mogły zajrzeć na konto każdego Polaka
Służby specjalne takie jak CBA i ABW mają zyskać łatwiejszy dostęp do danych zgromadzonych w ZUS. To kolejne plany usprawnienia przepływu informacji - agenci będą też bowiem łatwiej uzyskiwać dane o bankowych kontach Polaków.
-
Ekspertka o podwyżkach podatków. "Rząd po prostu nie ma pieniędzy. Nie przygotowaliśmy się na ciężkie czasy"
- Polskie społeczeństwo ma słabe rozeznanie w tym, jak działa państwo. Niektórzy sądzą, że rząd ma jakieś swoje pieniądze, a on ma tylko to, co my jako naród zarobimy. Jeśli na coś wydaje, to odbiera nam - mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska ośrodka analitycznego Thinktank i Centrum Stosunków Międzynarodowych w rozmowie z Next.gazeta.pl.
-
Restrykcje. "Hotele znalazły się w klinczu. Nie możemy pogodzić się z niezrozumiałą decyzją rządu"
Epidemia COVID-19 na tyle zagraża zdrowiu Polaków, że restrykcje, które obowiązują do 31 stycznia, zostaną przedłużone co najmniej do 14 lutego. Działać nie mogą wciąż m.in. hotele. Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Marcin Mączyński, w rozmowie z Gazeta.pl przyznaje, że decyzja rządu jest niezrozumiała dla branży.
-
Od 1 lutego sklepy w galeriach otwarte. Restauracje, hotele, siłownie bez zmian. Koniec godzin dla seniorów
Adam Niedzielski ogłosił na konferencji prasowej, jakie restrykcje będą obowiązywać od 1 lutego. Stwierdził, że obostrzenia nie mogą być znoszone na dużą skalę, bo sytuacja w Europie jest zła, a w Polsce obecne są mutacje wirusa.
-
Te kraje same kupiły szczepionki poza mechanizmem UE. Polska może do nich dołączyć
Unia Europejska zamówiła dla mieszkańców wspólnoty 2,5 mld dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Własne umowy zawarły także inne unijne kraje. Bruksela podkreśla, że jest do dopuszczalne przy spełnieniu jednego kluczowego warunku.
-
Ilu przedsiębiorców w Polsce wznowiło działalność? Ekspertka: Niektórzy boją się wyjść z podziemia
Jak wiele firm objętych restrykcjami wznowiło działalność? Ministerstwo Rozwoju twierdzi, że jest ich ok. 200, jednak skala zjawiska może być o wiele większa. Ok. 300 podmiotów przyznaje się bowiem do wznowienia działalności oficjalnie, ale część boi się wyjść z podziemia. Wszystko przez ostre stanowisko rządu. - W wielu przypadkach zamiast pomocy mamy straszenie - ocenia w rozmowie z Gazeta.pl Anna Stachurska, współtwórczyni interaktywnej mapy OtwieraMy.
-
Seniorzy mogą się rejestrować na szczepienia przez SMS. Ekspert: Ujawni się ogromna liczba oszustów
Rząd postanowił uruchomić nowy sposób rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. Oprócz strony internetowej i infolinii seniorzy mogą zapisać się za pośrednictwem SMS-a. Muszą jednak wysłać swój numer PESEL. Dr Maciej Kawecki i dr Paweł Litwiński, eksperci m.in. od ochrony danych osobowych, w rozmowie z Gazeta.pl tłumaczą, że nowy sposób rejestracji jest potencjalnie niebezpieczny. - Tak nie wolno postępować - zauważają.
-
COVID-19. Seniorzy utknęli w kolejkach. Ekspertka: Chaos. Trzeba było to przygotować we wrześniu
Ruszyła rejestracja kolejnej grupy osób na szczepienia przeciwko COVID-19. Zapisać mogą się osoby w wieku 70+. Seniorzy, zamiast korzystać z systemu internetowego, tłumnie ruszyli do przychodni. - O tym, szczepienia rozpoczną się w grudniu lub na początku roku, wiadomo było już we wrześniu - skomentowała w rozmowie z Gazeta.pl dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
-
Zima znów zaskoczyła kolejarzy. PKP Intercity zamiast Pendolino wysyłała zwykłe pociągi
W ostatnich dniach podróżni, którzy zakupili bilety na podróż Pendolino często zmuszeni byli podróżować składem niższej klasy. Przedstawiciele PKP Intercity zapewniają, że każdemu przysługuje prawo do złożenia indywidualnej reklamacji.
-
Włamania na konta polityków. Ekspert: Wyrafinowany atak? Powinni wiedzieć, co to phishing
Włamania na konta polityków stały się plagą. Ostatnio ofiarą cyberprzestępców padł Marek Suski, członek Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Czy czołowi politycy powinni być lepiej chronieni? W rozmowie z Gazeta.pl ocenia to dr Krzysztof Liedel, ekspert od kwestii bezpieczeństwa.