Ukraina dostanie kolejne MiG-i. Andrzej Duda podał szczegóły

- Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie jeszcze sześć MiG-ów - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Zakładamy, że mogłyby zostać przekazane w najbliższym czasie - dodał.

Andrzej Duda mówił w środę podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Polska dostarczyła dotychczas Ukrainie osiem myśliwców MiG i "jest gotowa przekazać jeszcze sześć". Dodał, że Polska posiada również MiG-i, które przeszły przez modernizację i są dostosowane do standardów NATO. - Te MiG-i będą nam jeszcze potrzebne, ale w momencie, w którym będą one stopniowo "luzowane" poprzez nowe samoloty FA-50 i F-35, sądzę, że w przyszłości będziemy mogli przekazać całą naszą pozostałą flotę MiG-ów-29 Ukrainie, jeśli będzie taka potrzeba - podkreślił. - Natomiast w zakresie przekazania tych samolotów, które dziś wykonują misje w zakresie NATO Air Policing będzie wymagana zgoda sojuszników, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych - mówił.

Zobacz wideo Kolejne myśliwce dla Ukrainy? Duda: W przyszłości będziemy w stanie przekazać Ukrainie całą flotę MIGów-29

Andrzej Duda: Przekazaliśmy Ukrainie czołgi, armatohaubice Krab, rakiety Piorun

Prezydent Polski podsumował krótko dotychczasowe wsparcie militarne, udzielone Ukrainie. - To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów, to my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab, to my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy - podkreślał. - Polska jest trzecim partnerem Ukrainy, jeżeli chodzi o wielkość wsparcia militarnego przekazywanego Ukrainie od początku rosyjskiej agresji - mówił Andrzej Duda.

Polski prezydent wyraził nadzieję, że po wyparciu rosyjskich wojsk z Ukrainy nastąpi pełne otwarcie na współpracę gospodarczą Polski i Ukrainy. Podkreślił, że Polska chce naszych wschodnich sąsiadów w Unii Europejskiej. - Tak, chcemy, żeby zwykli Polacy i Ukraińcy po prostu tej granicy nie odczuwali, żeby ona nie była dla nich żadną przeszkodą w przemieszczaniu się w przyszłości, w szukaniu pracy, w szukaniu możliwości rozwojowych, edukacji, nauce, czy zwykłym życiu - dodał.

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Został odznaczony Orderem Orła Białego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął w środę oficjalną wizytę w Polsce. Towarzyszy mu małżonka Ołena Zełenska. Ukraińska para prezydencka została uroczyście powitana w Warszawie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Korhnauser-Dudę. Podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: