Media: Mateusz Morawiecki przyznał fundacji powiązanej z Pawłem Kukizem 4 mln złotych dotacji

Fundacja "Potrafisz Polsko" otrzymała prawie 4,3 mln złotych dotacji od premiera Mateusza Morawieckiego - podaje wp.pl. Z organizacją powiązany jest Paweł Kukiz, który coraz głośniej mówi o stracie w wyborach parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Pod koniec stycznia Paweł Kukiz na antenie radiowej Trójki mówił, że przez kilka lat dopłacał do polityki z prywatnych pieniędzy, ale nie ma już ich na tyle, by dalej to robić. Podkreślał, że w zgodzie z ideałami, z którymi wchodził do polityki, w przeciwieństwie do innych partii nie pobiera państwowych subwencji. - Ja po prostu nie mam już prywatnych pieniędzy na tyle, żeby móc angażować się w promowanie jednomandatowych okręgów wyborczych - przekonywał, cytowany przez "Wprost". Promocją JOW-ów oraz referendów i istniejące w polskim prawie instrumenty zaangażowania obywateli, zajmuje się powiązana z Kukizem Fundacja "Potrafisz Polsko". Wirtualna Polska dotarła do informacji, jakoby do organizacji wyciągnął pomocną dłoń sam premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Kto znajdzie się na listach Zjednoczonej Prawicy?

Media: Mateusz Morawiecki przyznał fundacji powiązanej z Kukizem 4 mln złotych dotacji

Dokładnie 10 dni od wystąpienia Kukiza w Trójce premier Morawiecki miał przyznać wspominanej fundacji prawie 4 284 900 złotych dotacji z rezerwy budżetowej. Prezes Rady Ministrów zarządził to 10 lutego 2023 roku. Pieniądze mają posłużyć na działalność "Instytutu Demokracji Bezpośredniej", który jest "obywatelską kampanią edukacji społecznej na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji". Artykuł 4. Konstytucji RP mówi, że "władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu" i że "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio". WP podkreśla, że środki przyznano z tzw. rezerwy budżetowej, czyli tej części budżetu, którą - według Najwyższej Izby Kontroli - rząd niewłaściwie dysponuje. 

Portal zwrócił się do Fundacji "Potrafisz Polsko" z pytaniami ws. dotacji. Do momentu publikacji nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi. Z kolei kancelaria premiera napisała, że, jak podaje wp.pl, "ofertę realizacji zadania publicznego" (czyli wniosek o przyznanie pieniędzy) Fundacja "Potrafisz Polsko" złożono 24 stycznia. "Za zleceniem realizacji tego zadania przemawiały przesłanki o zwiększeniu świadomości i wiedzy obywateli w zakresie demokracji bezpośredniej" - dodano.

Paweł Kukiz wystartuje z listy PiS?

Powyższe działania mogą sugerować postępujące od miesięcy zacieśnianie relacji między Prawem i Sprawiedliwością a Pawłem Kukizem. Z ustaleń "Super Expressu" wynika nawet, że Kukiz najpewniej wystartuje w wyborach parlamentarnych 2023 z list Prawa i Sprawiedliwości. Sam polityk zaznacza, że "do tej pory współpracowało im się bardzo dobrze". - A teraz zrobili jeszcze kilka kroków do przodu - podkreślił poseł, mówiąc o partii Jarosława Kaczyńskiego. W ostatniej rozmowie z "Super Expressem" polityk stwierdził: "Ustawa o referendach lokalnych, która jest teraz w Senacie, ustawa antykorupcyjna, o uprawie marihuany leczniczej, o sprzedaży bezpośredniej dla rolników". Co więcej, przyznał, że "nawet jeżeli się nie uda rozstrzygnąć kwestii związanych z sędziami pokoju, ale PiS w komisji zrobi wszystko, żeby doprowadzić do głosowania, to nie zamknie to drogi do rozmowy o wspólnym starcie".  

Więcej o: