Arkadiusz Muś z Częstochowy wpłacił na konto Platformy Obywatelskiej 52,3 tysiąca złotych - dowiedziała się Wirtualna Polska. Zgodnie z art. 25 Ustawy o partiach politycznych każdy obywatel Polski, który ma w kraju stałe miejsce zamieszkania, może przekazać środki finansowe na rzecz partii politycznej. Dotychczas ogromne wpłaty wpływały jednak do Prawa i Sprawiedliwości. Od lipca 2022 roku, czyli od kiedy politycy muszą zgłaszać w rejestrze wpłaty, PO nie otrzymała nic. Pod koniec marca dokonano jednak dwóch przelewów, z czego jeden w największej dopuszczanej prawem wysokości. Oprócz Musia 50 tysięcy na partię Donalda Tuska wpłaciła także jego córka.
Arkadiusz Muś to jeden z najbogatszych Polaków. "Forbes" umieścił go na liście 100 najbogatszych osób w Polsce z majątkiem wycenianym na 4,5 mld zł. Miliarder jest założycielem firmy Press-Glass, jednego z największych producentów szyb zespolonych w Europie. Spółka ma 14 fabryk w Europie i USA, a obecnie buduje kolejną wartą ponad 50 mln dolarów w Wirginii. Z kolei jego córka Maria Muś, pracuje w firmie ojca i jest jego pilotem dyspozycyjnym. Kobieta jest bowiem zawodowym pilotem śmigłowca.
Miliarder w rozmowie z Wirtualną Polską tłumaczył, że dokonał wpłaty, gdyż chce dać przykład innym przedsiębiorcom. - Chciałem dać przykład innym przedsiębiorcom, że sprawa wyborów wymaga zaangażowania. Moje poglądy są proeuropejskie, wolnościowe - tłumaczył. Dodał, że wcale nie jest nastawiony "anty-PiS", tylko według niego po dwóch kadencja w rządzie musi dojść do zmiany. Przyznał też, że nie odnosił swojej wpłaty do podobnych wpłat realizowanych przez menadżerów spółek państwowych na konto PiS.
Przypomnijmy bowiem, że w 2022 roku PiS otrzymał 1,3 mln zł od menadżerów państwowych spółek, z czego sporą część wpłacono w ostatnim tygodniu roku (około 500 tys. zł). W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 roku udało się zebrać już niemal 30 proc. tej kwoty. Na konto PiS wpłacili m.in. prezeska PZU Beata Kozłowska-Chyła, wiceprezeska PZU i była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Sadurska, wiceprezes PZU Piotr Nowak oraz Patryk Demski wiceprezes zarządu ds. Strategii i Rozwoju Tauronu (wcześniej burmistrz Pelplina z ramienia PiS i kandydat partii na europosła) czy Adam Burak członek zarządu ds. Komunikacji i Marketingu w Orlenie. Lista nazwisk darczyńców powiązanych z państwowymi spółkami jest jednak dużo dłuższa.