Jeden z najbogatszych Polaków wpłacił rekordową kwotę na konto Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska otrzymała dwie wysokie wpłaty na konto od darczyńców. W sumie ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze przelali znany w Polsce miliarder i jego córka. To jednak nic, wobec pieniędzy, które regularnie wpłacane są na konto Prawa i Sprawiedliwości.

Arkadiusz Muś z Częstochowy wpłacił na konto Platformy Obywatelskiej 52,3 tysiąca złotych - dowiedziała się Wirtualna Polska. Zgodnie z art. 25 Ustawy o partiach politycznych każdy obywatel Polski, który ma w kraju stałe miejsce zamieszkania, może przekazać środki finansowe na rzecz partii politycznej. Dotychczas ogromne wpłaty wpływały jednak do Prawa i Sprawiedliwości. Od lipca 2022 roku, czyli od kiedy politycy muszą zgłaszać w rejestrze wpłaty, PO nie otrzymała nic. Pod koniec marca dokonano jednak dwóch przelewów, z czego jeden w największej dopuszczanej prawem wysokości. Oprócz Musia 50 tysięcy na partię Donalda Tuska wpłaciła także jego córka.  

Zobacz wideo Siemoniak: Nie wyobrażam sobie kampanii wyborczej bez Donalda Tuska

Rekordowa wpłata na konto Platfromy Obywatelskiej

Arkadiusz Muś to jeden z najbogatszych Polaków. "Forbes" umieścił go na liście 100 najbogatszych osób w Polsce z majątkiem wycenianym na 4,5 mld zł. Miliarder jest założycielem firmy Press-Glass, jednego z największych producentów szyb zespolonych w Europie. Spółka ma 14 fabryk w Europie i USA, a obecnie buduje kolejną wartą ponad 50 mln dolarów w Wirginii. Z kolei jego córka Maria Muś, pracuje w firmie ojca i jest jego pilotem dyspozycyjnym. Kobieta jest bowiem zawodowym pilotem śmigłowca.  

Miliarder w rozmowie z Wirtualną Polską tłumaczył, że dokonał wpłaty, gdyż chce dać przykład innym przedsiębiorcom. - Chciałem dać przykład innym przedsiębiorcom, że sprawa wyborów wymaga zaangażowania. Moje poglądy są proeuropejskie, wolnościowe - tłumaczył. Dodał, że wcale nie jest nastawiony "anty-PiS", tylko według niego po dwóch kadencja w rządzie musi dojść do zmiany. Przyznał też, że nie odnosił swojej wpłaty do podobnych wpłat realizowanych przez menadżerów spółek państwowych na konto PiS.  

Ogromne pieniądze od prezesów państwowych spółek dla PiS

Przypomnijmy bowiem, że w 2022 roku PiS otrzymał 1,3 mln zł od menadżerów państwowych spółek, z czego sporą część wpłacono w ostatnim tygodniu roku (około 500 tys. zł). W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 roku udało się zebrać już niemal 30 proc. tej kwoty. Na konto PiS wpłacili m.in. prezeska PZU Beata Kozłowska-Chyła, wiceprezeska PZU i była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Sadurska, wiceprezes PZU Piotr Nowak oraz Patryk Demski  wiceprezes zarządu ds. Strategii i Rozwoju Tauronu (wcześniej burmistrz Pelplina z ramienia PiS i kandydat partii na europosła) czy Adam Burak członek zarządu ds. Komunikacji i Marketingu w Orlenie. Lista nazwisk darczyńców powiązanych z państwowymi spółkami jest jednak dużo dłuższa. 

Więcej o: