Czy polskie firmy planują masowe zwolnienia? Ekspert ujawnia, o czym myślą prezesi

Czy polskie firmy planują masowe zwolnienia? - Raczej będą zamrażać poziomy zatrudnienia, niż zwalniać - ocenił w "Studiu Biznes" Michał Mastalerz, nowy prezes zarządu PwC. Wymienił konkretny zawód, który wciąż jest pożądany przez firmy w Polsce.
Zobacz wideo

- 9 miliardów zł przeterminowanych zobowiązań, bardzo dużo upadłości konsumenckiej. Widać, że Polska zaczyna odczuwać spowolnienie gospodarcze - mówiła Karolina Hytrek-Prosiecka. Prowadząca "Studio Biznes" zapytała swojego gościa, co zrobią przedsiębiorcy. Czy będą masowo zwalniać, czy też szukać innych rozwiązań?

Ekspert w "Studio Biznes": Polskie firmy muszą myśleć o automatyzacji

- Przytoczone dane nie zaskakują mnie. W Polsce przeciętny budżet gospodarstwa domowego w 25 proc., a u rolników w 30 proc. jest przeznaczany na żywność. Średnia unijna do 11 proc. W naszej inflacji coraz bardziej istotny wpływ mają wysokie ceny żywności - powiedział Michał Mastalerz, nowy prezes zarządu PwC. - Jeśli chodzi o firmy, głównym wyzwaniem, z którym gospodarka się oswoiła, ale nie przedsiębiorcy, to bardzo wysokie ceny, rosnące cały czas koszty. To powoduje, że nie wszystko można przerzucić na klientów - podkreślił.

Mastalerz wskazał na badania przeprowadzone przez PwC z globalnymi firmami, z których wynika, że w Polsce prezesi firm będą szukać oszczędności i podnosić ceny. A czy będą masowe zwolnienia? - Raczej będą zamrażać poziomy zatrudnienia, niż zwalniać - powiedział prezes PwC. Wyjaśnił, że na rynku pracy w Polsce i innych krajach rozwiniętych brakuje pracowników. - Sytuacja się trochę uspokoiła, jeśli chodzi o ilość ofert na rynku pracy, ale nie wydaje mi się, żeby nastąpiły masowe zwolnienia - podkreślił. - To wciąż jest rynek pracownika, zwłaszcza w obszarze technologicznym. Informatycy wciąż są poszukiwani - wyjaśnił.

Karolina Hytrek-Prosiecka przypomniała, że sporo mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w firmach i zapytała, czy w najbliższych latach możemy oczekiwać większej automatyzacji. - Polskie firmy muszą myśleć o automatyzacji. Ponad połowa polskich prezesów uważa, że jeśli w ciągu 10 lat nie przeprowadzi znaczącej transformacji swojego modelu biznesowego, to przestanie być rentowny - powiedział Michał Mastalerz. Ocenił, że popularny w ostatnim czasie chatGPT jest na razie "pewnego rodzaju zabawką", która jednak pokazuje bardzo duże możliwości i potencjalny wpływ dla wielu zawodów.

Na koniec programu, w segmencie "TopTech", posłuchaliśmy o firmach, które mogły być gigantami jak Microsoft czy Google, a jednak dziś są tylko cieniem potęg sprzed lat. Co poszło nie tak w Yahoo czy Nokii? O tym w swoim felietonie opowiedział Daniel Maikowski.

Więcej o: