Praca zdalna wreszcie w ryzach prawa. Pytamy ekspertkę, jak zmienił się Kodeks pracy

Inflacja, niska skala inwestycji, zastój gospodarczy są dla Polski coraz większym problemem. Czy w danych ekonomicznych widać światełko w tunelu? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Piotr Bielski - Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Bank Polska. Prof. Grażyna Spytek-Bandurska - ekspertka ds. stosunków pracy - opowie z kolei, jak Kodeks pracy zmienił się po 7 kwietnia. Praca zdalna została wreszcie uregulowana. Co może pracownik? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo "Studio Biznes" pyta o dane ekonomiczne i kodeks pracy

"Studio Biznes" w środę omówi najważniejsze dane ekonomiczne. O czym mówią najnowsze wskaźniki - nie tylko inflacja? Opowie to gość Karoliny Hytrek-Prosieckiej Piotr Bielski - Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Bank Polska. Inflacja w Polsce spada, wyniosła w marcu 16,2 proc. Ale wciąż jest na poziomie, który uznać trzeba za niezwykle daleki od celu, który narzucił Narodowy Bank Polski.

Daleka od planów rządu jest też stopa inwestycji w relacji do PKB. Wynosi zaledwie 16,8 proc. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki kilka lat temu obiecywał, że parametr sięgnie 20, a może i 25 proc. W jaki sposób skłonić firmy do inwestycji? Czy problemy z inwestycjami wynikają z zastoju gospodarczego? O czym świadczy niski wskaźnik PMI? Wyjaśni to gość programu. 

Praca zdalna po nowemu. Polacy pytają, ekspertka odpowiada

Kodeks pracy, który wreszcie ujmuje w ramy prawne pracę zdalną to kolejny temat rozmowy. Prof. Grażyna Spytek-Bandurska - ekspertka ds. stosunków pracy, dialogu społecznego i rynku pracy, przedstawicielka Federacji Przedsiębiorców Polskich - wyjaśni, jak wygląda praca zdalna po 7 kwietnia. Co należy o niej wiedzieć, co się zmieniło? 

Zmian jest wiele. Praca zdalna musi bowiem zostać ujęta albo w regulaminie, albo porozumieniu zawartym z pracownikiem. Pracodawca musi jasno określić, jak ustalana jest obecność w pracy, miejsce pracy, jakie koszty są zwracane ponad te, o których mowa w przepisach. Państwo zapewnia bowiem wyrównanie za zużytą energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne. Dodatkowe opłaty - za meble, wodę, czynsz, są możliwe wyłącznie, jeśli pracodawca dowolnie się zmieni. Co jeszcze kryją paragrafy przyjęte przez Sejm? Zapraszamy do śledzenia programu w środę o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl. Nie zabraknie też emocji sportowych, technologicznych nowinek i innych doniesień ze świata biznesu. 

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: