Waldemar Buda: Stawiamy jasne warunki deweloperom, to nie jest republika bananowa

- Dzisiaj Polak nie chce być oszukiwany w ten sposób, że ma się cieszyć, że dostał mieszkanie. Tak było za komuny i w domu z płyty - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w rozmowie z Gazeta.pl. Po raz kolejny zapowiedział też walkę z patodeweloperką i postawienie jasnych warunków, ponieważ Polska to nie "republika bananowa".

Waldemar Buda pod koniec marca przedstawił rządowy plan walki z tzw. patodeweloperką. Przewiduje on m.in., że mieszkania pod wynajem długoterminowy, muszą mieć min. 25 m kw. Buda wielokrotnie zapowiadał, że chce doprowadzić do zatrzymania handlu bardzo małymi lokalami, które wykorzystywane są na rynku mieszkalnym. - Poszedł Pan na wojnę na rynku nieruchomości. Dlaczego? - zapytała go o to dziennikarka Gazeta.pl Karolina Hytrek-Prosiecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Od lat nie było odważnego, który by się z tym problem zmierzył. Było wiele zapowiedzi. Nikt nie dowiózł rozwiązania problemu do końca - odparł.  

Zobacz wideo Rynek nieruchomości? "Jestem po to, żeby ten rynek uporządkować"

Waldemar Buda: Stawiamy jasne warunki deweloperom

Wymieniał, że w ostatnich latach wszyscy mówili o patodeweloperce, było to hasło najczęściej wyszukiwane w internecie w 2021 roku, a jednocześnie nie było żadnej reakcji po stronie państwa. - Uznałem, że tak dłużej być nie może. Jeśli jestem tam po coś, to po to, żeby ten rynek uporządkować - zapowiedział. Przygotowane rozporządzenie, które ma ograniczyć możliwości patodeweloperów ma być już gotowe w notyfikacji Komisji Europejskiej, która trwa około dwóch miesięcy, a to oznacza, że latem te przepisy powinny już obowiązywać. - Ten rynek powinien być uporządkowany, bo sprawa mieszkania to jest sprawa absolutnie priorytetowa z punktu widzenia funkcjonowania Polaka - tłumaczy Buda. Minister uważa, że skoro w sklepach obowiązuje nakaz podania ceny sprzed 30 dni, to w ofercie deweloperów także powinna być cena, a nie komunikat "zadzwoń, to się dowiesz".  

Waldemar Buda: To nie jest republika bananowa

Hytrek-Prosiecka zasugerowała, że deweloperzy i tak mogą zaniżać cenę, np. podając ją za mieszkanie niewykończone. Waldemar Buda tłumaczył jednak, że stopień oddania mieszkania deweloperskiego wynika z przepisów i - co więcej - zostaną one jeszcze doprecyzowane, aby nie były obchodzone. - Standard będzie taki sam. Nawet wyższy - zapewniał. Waldemar Buda zadeklarował, że rząd stawia jasne warunki deweloperom, bo "to nie jest republika bananowa, a zamożna Polska, w której Polacy oczekują wysokich standardów". - Dzisiaj Polak nie chce być oszukiwany w ten sposób, że ma się cieszyć, że dostał mieszkanie. Tak było za komuny i w domu z płyty - mówił. Według ministra Polacy płacą dzisiaj ogromne pieniądze i chcą mieć standard polegający na tym, że mieszkanie jest wyciszone, naświetlone, dobrze usytuowane, ma dobry standard balkonu, akustykę itd. Co kluczowe, Waldemar Buda zapowiedział, że te rozwiązania nie podniosą cen mieszkań. - To są stosunkowo nieduże nakłady, co do których nie było przymusu, ale deweloperzy z tego rezygnowali, ale mocno na ceny nie wpływają - zapewnił.  

Więcej o: