Nabrali już Andrzeja Dudę, teraz zadzwonili do prezesa Fed. Rosjanie podszyli się pod Zełenskiego

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell myślał, że rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W rzeczywistości został oszukany przez dwóch Rosjan, którzy w ubiegłym roku w podobny sposób nabrali prezydenta Polski Andrzeja Dudę.
Zobacz wideo Kto się boi Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Była prezeska PGNiG: Chodziło o zwykłe porozumienie

- To była przyjacielska rozmowa i miała miejsce w kontekście naszego wspierania narodu ukraińskiego w tym trudnym czasie. Nie omawiano żadnych wrażliwych ani poufnych informacji - wyjaśnił rzecznik amerykańskiego banku centralnego w rozmowie z ABC News. Jak czytamy, rozmowa szefa Rezerwy Federalnej (Fed) miała miejsce w styczniu 2023 r. Informacje o tym incydencie przekazano organom ścigania.

USA. Prezes Fed Jerome Powell nabrany przez Rosjan. "Incydent wzbudzi obawy o środki bezpieczeństwa"

Nagranie z rozmowy Jerome Powella pojawiło się w rosyjskiej telewizji - podaje "Bloomberg". Z udostępnionego filmu wynika, że prezes Fed, przekonany, że rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, odpowiadał na pytania dotyczące m.in. prognozy inflacji oraz rosyjskiego banku centralnego. Film składał się z kilku klipów, które łącznie trwały ponad 15 minut. - Wygląda na to, że nagranie było edytowane - komentuje rzecznik banku centralnego USA. Według Bloomberga domniemani żartownisie - Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow - w ciągu ostatnich kilku lat z powodzeniem nakłonili wielu zagranicznych przywódców do rozmowy z nimi. "Incydent prawdopodobnie wzbudzi obawy o środki bezpieczeństwa podjęte w Fed" - czytamy.

Andrzej Duda wkręcony przez Rosjan

W listopadzie 2022 r. Rosjanie w podobny sposób oszukali prezydenta Polski Andrzeja Dudę. W sieci zamieszczono trwające siedem i pół minuty nagranie, na którym słychać było mężczyznę, podającego się za prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który pyta prezydenta Andrzeja Dudę o sytuację po wybuchu rakiety w Przewodowie w województwie lubelskim. Rozmowa odbywała się w języku angielskim. Prezydent Polski mówił o szczegółach sytuacji w Przewodowie i o możliwych przyczynach. Opowiadał też o innych rozmowach, które prowadził w tej sprawie. - Wierz mi, jestem bardzo ostrożny. Nie winię Rosjan, to jest wojna. Myślę, że obie strony będą się wzajemnie obwiniać za tę wojnę. Myślisz, że chcę wojny z Rosją? Nie, nie chcę tego. Nie chcę wojny z Rosją i jestem niezwykle ostrożny, proszę mi wierzyć, niezwykle ostrożny - powiedział Andrzej Duda w rozmowie z Rosjanami. Kancelaria Prezydenta następnie potwierdziła, że Duda został wkręcony, co wywołało lawinę komentarzy w mediach społecznościowych.

Więcej o: