Były car Bułgarii dostanie ogromne odszkodowanie. Wygrał proces z własnym państwem

Były car Bułgarii Symeon Sakskoburggotski wygrał wieloletni proces ze swoim państwem. Bułgaria ma wypłacić mu oraz jego siostrze odszkodowanie w wysokości ok. 1,63 mln euro.
Zobacz wideo Jaki jest wpływ migrantów na rynek pracy?

W 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) orzekł, że Bułgaria naruszyła prawa majątkowe Sakskoburggotskich z powodu wprowadzonego moratorium na komercyjne użytkowanie lasów w górach Riła na południu kraju, które rodzina odzyskała kilka lat wcześniej. Decyzję o moratorium na użytkowanie lasów w 2009 r. przyjął parlament, a były car oraz jego siostra Maria Luiza Bułgarska nie mogli zaskarżyć jej przed sądem - podaje gazeta "Marica",

Bułgaria przegrała proces z byłym carem

Sąd w Strasburgu uznał również, że państwo naruszyło prawo Sakskoburggotskich do sprawiedliwego procesu. Wcześniej nakazano, aby strony (rodzina Sakskoburggotskich i państwo) w ciągu sześciu miesięcy porozumiały się w sprawie wypłaty odszkodowania. Ponieważ nie osiągnięto żadnego porozumienia, sąd we wtorek nakazał, aby Bułgaria w ciągu trzech miesięcy wypłaciła ok. 1,63 mln euro odszkodowania. Nakazano również zniesienie moratorium.

Były car wygrał proces wytoczony w 2009 r. przeciwko własnemu państwu, ale jednocześnie od ponad 10 lat toczy się w Sądzie Rejonowym w Sofii sprawa z powództwa państwa. Jej przedmiotem jest spór o to, kto jest właścicielem wspomnianych lasów. Jeśli bułgarski sąd stwierdzi, że lasy w całości lub w części należą do państwa, Sakskobrggotski będzie musiał zwrócić odszkodowanie lub jego część - wyjaśnia dziennik "24 czasa".

Symeon Sakskoburggotski - był carem, emigrantem, a następnie premierem Bułgarii

Symeon Sakskoburggotski jako dziecko (po śmierci ojca) został carem Bułgarii w latach 1943-1946. Gdy został obalony przez reżim komunistyczny, wyjechał m.in. z matką i siostrą do Egiptu, a następnie do Hiszpanii. Dopiero w 1996 r. były car wrócił do Bułgarii. W latach 2001-2005 był premierem tego państwa - wówczas Symeon odzyskiwał majątki na mocy oddzielnych wyroków sądowych, które w większości przypadków zapadały w tym okresie.

Więcej o: