Pierwsza Komunia, a podatek od prezentów. Kiedy trzeba zapłacić? Czy można go uniknąć?

Hulajnogi elektryczne, rowery, konsole, a także pieniądze to tylko kilka z przykładów prezentów, które dzieci otrzymują z okazji przystąpienia do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Kiedy taka darowizna przekroczy określony próg podatkowy rodzice będą musieli zapłacić od niej podatek. Nie wszystkie prezenty należy jednak zgłaszać fiskusowi. Kiedy nie trzeba płacić podatku od komunijnego prezentu?

Z roku na rok prezenty kupowane dzieciom z okazji Pierwszej Komunii Świętej stają się coraz droższe, przekraczając wartość drobnego upominku. Takie podarki stanowią rodzaj darowizny. Ta z kolei, w świetle prawa, podlega opodatkowaniu. Kiedy rodzice zmuszeni są zapłacić podatek od darowizn? Czy można go uniknąć?

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Podatek od prezentów na komunię. Kiedy trzeba go zapłacić?

To czy dany prezent komunijny powinniśmy zgłosić fiskusowi, zależy przede wszystkim od jego wartości oraz od osoby, która go przekazuje. Reguły opodatkowania prezentów pochodzących z Pierwszej Komunii Świętej określa ustawa o podatku od spadków i darowizn. Ustawodawca wyróżnił trzy grupy podatkowe, do których przynależą określone kwoty, jakie można przekazać wybranej osobie bez podatku. Są to:

  • grupa I - należą do niej: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz przybrani rodzice macocha i teściowie. W ich przypadku opodatkowaniu nie podlega darowizna o czystej wartości nieprzekraczającej 10 434 zł;
  • grupa II - należą do niej: rodzeństwo rodziców, ich żony lub mężowie oraz ich dzieci. W ich przypadku opodatkowaniu nie podlega darowizna o czystej wartości nieprzekraczającej 7878 zł;
  • grupa III - należą pozostałe osoby. W ich przypadku opodatkowaniu nie podlega darowizna o czystej wartości nieprzekraczającej 5308 zł.

Istotny jest fakt, że do wskazanych limitów wlicza się nie tylko prezent przekazany z okazji przystąpienia do komunii, ale także wszystkie darowizny otrzymane od tej samej osoby w okresie ostatnich pięciu lat.

Zgłoszenie darowizny może być podstawą do zwolnienia od podatku

Zwolnienie od podatku za komunijny prezent dziecka można uzyskać wyłącznie zgłaszając fiskusowi fakt otrzymania takiej darowizny. Tego obowiązku dopilnować muszą rodzice lub opiekunowie prawni małoletniego. Formalności należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania darowizny. Musi ona być także udokumentowana. Odpowiedniego zgłoszenia można dokonać przez internet lub wysyłając druk SD-Z2 pocztą. Dokument można złożyć także osobiście. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie od podatku dotyczy wyłącznie prezentów otrzymanych od darczyńców z I grupy podatkowej, czyli rodziców, przysposabiających, dziadków, rodzeństwo oraz przybranych rodziców.

Więcej o: