Jednorazowy dodatek osłonowy miał zostać przyznany osobom, które mają niskie dochody. Pieniądze miały złagodzić skutki inflacji i pokryć podstawowe wydatki takie jak jedzenie, leki czy rachunki za prąd. Aby je otrzymać, niezbędne było złożenie wniosku, po czym dodatek osłonowy miał zostać wypłacony do końca 2022 roku.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Pan Artur, mieszkaniec warszawskiego Ursynowa złożył wniosek o dodatek osłonowy w zeszłym roku i do tej pory nie otrzymał pieniędzy. Natomiast decyzję o przyznaniu otrzymał w listopadzie. - Przyznali mi dodatek osłonowy wysokości ok. 850 zł. Pieniądze miał przynieść listonosz. Niestety, nie przyniósł - przekazał mężczyzna z rozmowie z dziennikarzami "Faktu". Pan Artur zwrócił się w tej sprawie do Urzędu Dzielnicy Ursynów. - Powiedziano mi, że pieniądze wyszły przez pocztę, nie zostały odebrane i w związku z tym środki zwrócono do wojewody, który nimi dysponuje. Słyszałem, że w podobnej sytuacji jest nawet kilkaset tysięcy rodzin. To jakaś kpina - relacjonował mieszkaniec Ursynowa. Należy wspomnieć, że mężczyzna nigdy nie otrzymał informacji, że listonosz w najbliższym czasie przekaże mu pieniądze lub że nie udało mu się tego zrobić.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na zapytanie "Faktu", dotyczące wypłaty dodatku dla pana Artura. Przekazano, że "przepisy ustawy o dodatku osłonowym pozwalają na zrealizowanie w 2023 r. wypłat dodatków osłonowych, których z różnych uzasadnionych przyczyn nie udało się wykonać w 2022 r., a są świadczeniami należnymi dla wnioskodawców. Gminy mogą się zwracać na bieżąco do wojewodów o pozyskanie środków na realizacje należnych wypłat dla wnioskodawców". Natomiast Mazowiecki Urzędu Wojewódzki przekazał, że wypłata dodatków osłonowych powinna zostać zrealizowana do 31 grudnia 2022 r.
Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, który był kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej 17 grudnia 2021 r. Wsparcie miało otrzymać 7 mln gospodarstw - przeznaczono na ten cel 4 mld zł. Dodatek osłonowy mogły dostać osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej w związku z szalejącą inflacją. Wysokość dopłat była uzależniona od dochodów. Wynosiły następująco:
"Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku w do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku, zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa" - zapowiadało na początku działania programu Ministerstwo Klimatu i Środowiska.