Przyznali mu 850 zł dodatku osłonowego. Od pół roku czeka na listonosza z pieniędzmi. "To jakaś kpina"

- Przyznali mi dodatek osłonowy wysokości ok. 850 zł. Pieniądze miał przynieść listonosz - mówi pan Artur, który od pół roku czeka na przyznane mu pieniądze. Żaden urząd nie jest w stanie określić, dlaczego mieszkaniec Ursynowa jeszcze ich nie otrzymał. W podobnej sytuacji ma być wiele innych osób.

Jednorazowy dodatek osłonowy miał zostać przyznany osobom, które mają niskie dochody. Pieniądze miały złagodzić skutki inflacji i pokryć podstawowe wydatki takie jak jedzenie, leki czy rachunki za prąd. Aby je otrzymać, niezbędne było złożenie wniosku, po czym dodatek osłonowy miał zostać wypłacony do końca 2022 roku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sławomir Neumann był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.05)

Warszawa. Od pół roku czeka na dodatek osłonowy

Pan Artur, mieszkaniec warszawskiego Ursynowa złożył wniosek o dodatek osłonowy w zeszłym roku i do tej pory nie otrzymał pieniędzy. Natomiast decyzję o przyznaniu otrzymał w listopadzie. - Przyznali mi dodatek osłonowy wysokości ok. 850 zł. Pieniądze miał przynieść listonosz. Niestety, nie przyniósł - przekazał mężczyzna z rozmowie z dziennikarzami "Faktu". Pan Artur zwrócił się w tej sprawie do Urzędu Dzielnicy Ursynów. - Powiedziano mi, że pieniądze wyszły przez pocztę, nie zostały odebrane i w związku z tym środki zwrócono do wojewody, który nimi dysponuje. Słyszałem, że w podobnej sytuacji jest nawet kilkaset tysięcy rodzin. To jakaś kpina - relacjonował mieszkaniec Ursynowa. Należy wspomnieć, że mężczyzna nigdy nie otrzymał informacji, że listonosz w najbliższym czasie przekaże mu pieniądze lub że nie udało mu się tego zrobić.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na zapytanie "Faktu", dotyczące wypłaty dodatku dla pana Artura. Przekazano, że "przepisy ustawy o dodatku osłonowym pozwalają na zrealizowanie w 2023 r. wypłat dodatków osłonowych, których z różnych uzasadnionych przyczyn nie udało się wykonać w 2022 r., a są świadczeniami należnymi dla wnioskodawców. Gminy mogą się zwracać na bieżąco do wojewodów o pozyskanie środków na realizacje należnych wypłat dla wnioskodawców". Natomiast Mazowiecki Urzędu Wojewódzki przekazał, że wypłata dodatków osłonowych powinna zostać zrealizowana do 31 grudnia 2022 r.

Decyzje o przyznaniu dodatku osłonowego zostały wydane w zeszłym roku

Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, który był kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej 17 grudnia 2021 r. Wsparcie miało otrzymać 7 mln gospodarstw - przeznaczono na ten cel 4 mld zł. Dodatek osłonowy mogły dostać osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej w związku z szalejącą inflacją. Wysokość dopłat była uzależniona od dochodów. Wynosiły następująco:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzymało 400/500 zł* przy założeniu, że jej dochód nie przekroczył 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2- i 3-osobowe otrzymało 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczył 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4- i 5-osobowe otrzymało 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczył 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzymało 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczył 1500 złotych miesięcznie na osobę.

"Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku w do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100 proc. dodatku, zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa" - zapowiadało na początku działania programu Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Więcej o: