Kaczyński: 800 Plus od 1 czerwca niewykonalne, trzeba zmienić budżet. Ekspert: Dla rolników go zmieniono

- Jakoś nie przeszkadzało rządzącym wyasygnowanie niedawno 10 mld złotych - nagle - dla rolników - tak Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion, komentuje krytykę, jaką Jarosław Kaczyński wystosował pod adresem lidera PO. Donald Tusk chce, by 500 Plus zmieniło się w 800 Plus już od czerwca. Lider PiS twierdzi, że to niewykonalne, bo trzeba zmienić budżet. Ale dla rolników go zmieniono.

Jarosław Kaczyński skrytykował propozycję, którą kilka dni temu złożył Donald Tusk. Po tym, jak PiS zadeklarował, że 500 Plus zostanie zwiększone do 800 Plus od 1 stycznia, szef Platformy Obywatelskiej wysunął własny postulat. Zaproponował, by waloryzację świadczenia przeprowadzić wcześniej - już od 1 czerwca. 

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus: Wszystkie świadczenia społeczne powinny być regularnie rewaloryzowane

Lider Zjednoczonej Prawicy tę propozycję ostro krytykuje. Zapewnia, że tak szybie podniesienie kwoty wypłacanej rodzicom jest po prostu niemożliwe. - Żeby wprowadzić 800 Plus od razu, trzeba zapewnić nowe środki, dokonać wielu zmian. To niewykonalne - mówił Jarosław Kaczyński w środę cytowany przez Radio Zet. 

Nie ukrywam, że niewysoko oceniam kwalifikacje pana Tuska jako premiera, ale nie aż tak nisko, żeby on nie wiedział, że w ciągu dwóch tygodni zmienić budżet, bo to trzeba by zmienić budżet, zapewnić nowych środków do tego budżetu i dokonać wielu innych zmian, które są potrzebne, żeby to zaczęło działać, to przedsięwzięcie po prostu niewykonalne

- dodał. Powiedział także, że propozycja Donalda Tuska "to chwyt i to taki nie do końca przemyślany, podejmowany w sytuacji nagłej, kiedy dominuje nerwowość".

Jarosław Kaczyński: 800 Plus od 1 czerwca niewykonalne. Ekspert: Chodzi o to, by grozić

Czy nowelizacja budżetu, która pozwoliłaby na błyskawiczne podniesienie 500 Plus, faktycznie nie jest trudna? W rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnił to Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion.

Nowelizacja budżetu jest zawsze wykonalna i stosunkowo często robiona. Jakoś nie przeszkadzało rządzącym wyasygnowanie niedawno 10 mld złotych - nagle - dla rolników. Nikt nic nie mówił o tysiącach przeszkód

- stwierdził ekonomista. Przedstawił też wyliczenia dotyczące kosztów realizacji postulatu PO. - Pół roku zwyżki z 500 Plus do 800 Plus to około 12 mld złotych - stwierdził. 

Zdaniem rozmówcy Gazeta.pl nie broni się też argument o braku czasu. - PiS znany jest z tego, że nawet trudne ustawy potrafi przepchnąć praktycznie w nocy.

- Sprawa jest oczywista - chodzi o to, żeby przyjąć ustawę z 800 Plus od nowego roku i grozić, że jak opozycja dojdzie do władzy, to tę podwyżkę odwoła lub program znowelizuje - na przykład wprowadzi kryterium dochodowe, czego ja jestem zwolennikiem

- podsumował Piotr Kuczyński. 

Więcej o: