"Studio Biznes" pyta o dane z Polski. Jak kryzys praworządności wpływa na prowadzenie biznesu?

W środowym "Studiu Biznes" porozmawiamy o danych makroekonomicznych z Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Credit Agricole. Tomasz Korniejew będzie gościł Roberta Mularczyka z Toyota Polska. Następnie Michał Wawrykiewicz, adwokat z Fundacji Wolne Sądy opowie nam m.in. o wpływie kryzysu praworządności na bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.
Zobacz wideo

W środę w programie gościem Karoliny Hytrek-Prosieckiej będzie Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Rozmowa będzie dotyczyć krajowych danych makroekonomicznych. W poniedziałek poznaliśmy dane dotyczące produkcji przemysłowej w kwietniu, która niespodziewanie tąpnęła o 6,4 proc. rok do roku. Natomiast we wtorek Główny Urząd Statystyczny powiadomił, że sprzedaż detaliczna w kwietniu br. spadła o 7,3 proc. rok do roku (w cenach stałych). Co te dane oznaczają dla polskiej gospodarki? Tego dowiemy się od eksperta.

Kolejny segment programu to segment sponsorowany - Tomasz Korniejew, dyrektor wydawniczy porozmawia z Robertem Mularczykiem z Toyota Polska o sprowadzonym z Niemiec 7-letnim Lexusie.

Następnie do programu zaprosimy Michała Wawrykiewicza z Fundacji Wolne Sądy - niezależnej organizacji pozarządowej, reprezentującej kilkaset tys. członków zawodów prawniczych. Gość Karoliny Hytrek-Prosieckiej będzie mówił o wspólnym raporcie Inicjatywy Wolne Sądy i American Bar Association (ABA), który został opublikowany w poniedziałek i mówi o tym, jakie znaczenie ma kwestia praworządności dla przedsiębiorców i ich interesów.

- Ten raport jest po to, żeby pokazać polskim przedsiębiorcom, których mamy trzy miliony, że destrukcja praworządności w ostatnich siedmiu latach ma ogromne znaczenie dla prowadzenia biznesu. To znaczy, nie można prowadzić biznesu na zasadzie konkurencyjności, wolności, swobody, jeśli nie mamy gwarancji w postaci niezależnych sądów. Jeśli nie mamy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, który kontroluje prawa uchwalane przez parlament, to władza może uchwalić dowolne prawo, negatywne, niekorzystne dla przedsiębiorców - mówił na antenie TVN24 mecenas Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów.

O tym wszystkim już o 12:00 w "Studio Biznes". Emisja na stronie głównej Gazeta.pl. Zapraszamy!

Więcej o: