Raj dla programistów się kończy. Na jedno miejsce pracy 160 chętnych. AI niewinna

Programistom będzie trudniej znaleźć pracę. Branża wciąż rekrutuje, ale mniej intensywnie. Na jedno miejsce zgłasza się nawet 160 kandydatów. Choć mogłoby się wydawać inaczej, to spadek popytu na pracę w IT jest bardziej sprawką ochłodzenia w gospodarce niż rewolucji w zakresie sztucznej inteligencji.

Bariera niedoboru wykwalifikowanych pracowników w IT , według opinii firm z branży, spadła w ciągu roku z 50 do 36,8 proc. - wynika z danych GUS, które przywołuje "Rzeczpospolita". Sektor nadal poszukuje specjalistów. - Ale czas bardzo intensywnej rekrutacji, gdy firmy biły się o programistów, już się skończył -  przekonuje Beata Ostrowska, przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji-Informatyka.

Zobacz wideo Sztuczna macica to szanse, nadzieje i kontrowersje. Ektogeneza namiesza bardziej niż aborcja?

Programista będzie miał trudniej na rynku pracy

Firmy IT nie mają już kłopotów, by znaleźć dobrego specjalistę za rozsądne pieniądze. W branży słychać raczej o stabilizacji, a nawet o zwolnieniach, ale nie o wzroście. Zmiana wiąże się z wysoką inflacją oraz spowolnieniem gospodarczym, co widać po malejącej liczbie ofert pracy w IT w Polsce. Przed zatrzymaniem wzrostu zatrudnienia w sektorze nie ustrzegła go nawet prognoza 13-procentowego wzrostu na rynku usług oprogramowania w 2023 roku, wykonana przez analityków Gartnera.

Programistka Zwolnienia w branży IT przyspieszą? Ekspert: Nadszedł czas weryfikacji

A to wszystko przy jednoczesnym wzroście zainteresowania pracą w IT od strony programistów. Jeden z menedżerów, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita" mówił, jak bardzo był zaskoczony, gdy na ofertę pracy dla dyrektora IT odpowiedziało aż 160 kandydatów. Nieco mniej mogą się obawiać osoby zajmują się obszarami DevOps, Cloud i Data. Mimo braku planów poważnego zwiększenia zatrudnienia, firma Future Processing, z którą rozmawiała "Rz", wciąż zatrudnia w tych przyszłościowych gałęziach.

Sztuczna Inteligencja nie zabierze pracy programistom

Powodów ochłodzenia rynku pracy w IT można by się też doszukiwać w trwającej rewolucji AI, która m.in. jest w stanie generować oprogramowanie w trybie low- lub no-code, czyli bez znajomości specjalistycznych języków programowania. Z badań GUS wynika, że 47 proc. firm IT uważa jednak, że algorytmy sztucznej inteligencji zwiększą popyt na programistów. 37 proc. uważa, że nic się w tej materii nie zmieni, a tylko 18 proc. uważa, że AI stanie na drodze programistom i zmniejszy liczbę ofert pracy. W tym obszarze najbardziej pożądane kompetencje to machine learning, Python oraz Data Scienie i AI. 

AI daje nowe technologiczne możliwości, by poprawić nasz byt. 14 i 15 czerwca odbędzie się międzynarodowy hackathon Hack To The Rescue, którego patronem jest Next.Gazeta.pl. Więcej znajdziecie w poniższym artykule:

Hack for Good: Generative AI for Good Sztuczna inteligencja uratuje ludzkość? Programiści będą szukać rozwiązań

Więcej o: