Bariera niedoboru wykwalifikowanych pracowników w IT , według opinii firm z branży, spadła w ciągu roku z 50 do 36,8 proc. - wynika z danych GUS, które przywołuje "Rzeczpospolita". Sektor nadal poszukuje specjalistów. - Ale czas bardzo intensywnej rekrutacji, gdy firmy biły się o programistów, już się skończył - przekonuje Beata Ostrowska, przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji-Informatyka.
Firmy IT nie mają już kłopotów, by znaleźć dobrego specjalistę za rozsądne pieniądze. W branży słychać raczej o stabilizacji, a nawet o zwolnieniach, ale nie o wzroście. Zmiana wiąże się z wysoką inflacją oraz spowolnieniem gospodarczym, co widać po malejącej liczbie ofert pracy w IT w Polsce. Przed zatrzymaniem wzrostu zatrudnienia w sektorze nie ustrzegła go nawet prognoza 13-procentowego wzrostu na rynku usług oprogramowania w 2023 roku, wykonana przez analityków Gartnera.
A to wszystko przy jednoczesnym wzroście zainteresowania pracą w IT od strony programistów. Jeden z menedżerów, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita" mówił, jak bardzo był zaskoczony, gdy na ofertę pracy dla dyrektora IT odpowiedziało aż 160 kandydatów. Nieco mniej mogą się obawiać osoby zajmują się obszarami DevOps, Cloud i Data. Mimo braku planów poważnego zwiększenia zatrudnienia, firma Future Processing, z którą rozmawiała "Rz", wciąż zatrudnia w tych przyszłościowych gałęziach.
Powodów ochłodzenia rynku pracy w IT można by się też doszukiwać w trwającej rewolucji AI, która m.in. jest w stanie generować oprogramowanie w trybie low- lub no-code, czyli bez znajomości specjalistycznych języków programowania. Z badań GUS wynika, że 47 proc. firm IT uważa jednak, że algorytmy sztucznej inteligencji zwiększą popyt na programistów. 37 proc. uważa, że nic się w tej materii nie zmieni, a tylko 18 proc. uważa, że AI stanie na drodze programistom i zmniejszy liczbę ofert pracy. W tym obszarze najbardziej pożądane kompetencje to machine learning, Python oraz Data Scienie i AI.
AI daje nowe technologiczne możliwości, by poprawić nasz byt. 14 i 15 czerwca odbędzie się międzynarodowy hackathon Hack To The Rescue, którego patronem jest Next.Gazeta.pl. Więcej znajdziecie w poniższym artykule: