Kierunki studiów, po których zarobisz najwięcej i najmniej. Informatyka zdominowała ranking

Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów? Co mało zaskakujące, na największe pieniądze mogą liczyć absolwenci informatyki, teleinformatyki, informatyki stosowanej itp. Ich zarobki, i to niemal tuż po ukończeniu studiów, często są wyższe niż 10 tys. złotych. Kto natomiat radzi sobie znacznie gorzej? Sprawdzamy dane z rządowego raportu.

Już od ośmiu lat rząd prowadzi program raportowania o losach studentów. W najnowsze edycji "Ekonomiczne Losy Studentów" pod lupę wzięły osoby, które zdobyły dyplom w 2021 roku. Pod względem zarobków absolwenci kierunków informatycznych nie mają sobie równych. 

Informatyka goni informatykę. W pierwszej dziesiątce jest zaledwie jeden inny kierunek

W najnowszej edycji raportu "ELA" dziewięć pierwszych miejsc w kategorii "Wynagrodzenia ogółem brutto" na studiach stacjonarnych zajmują absolwenci informatyki z różnych polskich uniwersytetów. Pod uwagę bierze się wszystkie źródła zarobków w pierwszym roku po dyplomie, a podany wynik to nie średnia, a mediana (połowa z nich zarabia więcej niż wynosi mediana, a połowa uzyskuje zarobki mniejsze niż mediana). 

Zobacz wideo

Na aż 15,5 tys. zł mogli liczyć absolwenci 4-letnich studiów informatycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, ale próbka dotyczyła tylko 15 osób. W przypadku 51 informatyków po Uniwersytecie Warszawskim, którzy zajęli drugie miejsce, mediana spadła już do 11,9 tys. zł. Podium domyka informatyka na Politechnice Gdańskiej, gdzie mediana wśród 102 absolwentów osiągnęła poziom 11,8 tys. zł. 

Na czwartym miejscu znalazła się teleinformatyka na AGH w Krakowie, w które mediana wyniosła 11,5 tys. zł. Dalej znów wracamy do samej informatyki, absolwenci PJATK otrzymują 11,2 tys. zł. Szóste miejsce to informatyka stosowana na krakowskim AGH-u - 11,9 tys. zł. Na siódmym miejscu znów AGH, ale tym razem "czysta" informatyka - 10,7 tys. zł, to nieco mniej niż w przypadku bardziej konkretnych kierunków z tego samego nurtu na tej uczelni. Ten kierunek ukończyło jednak aż 209 osób, w porównaniu do 38 osób po teleinformatyce i 30 osób po informatyce stosowanej. 

Dopiero na ósmym miejscu mamy przełamanie i pierwszy kierunek nieinformatyczny. Mediana zarobków absolwentów finansów i rachunkowości na warszawskim SGH wyniosła 10,6 tys. zł. 

TOP10 kierunków, po których absolwencji zarabiali najwięcej w pierwszym roku po ukończeniu studiówTOP10 kierunków, po których absolwencji zarabiali najwięcej w pierwszym roku po ukończeniu studiów fot. ELA/KaK

Krakowska Akademia-Górniczo Hutnicza zdominowała ranking podobnie jak kierunki informatyczne i w pierwszej 10-tce ma jeszcze jeden, czwarty już kierunek. Absolwenci elektroniki telekomunikacji osiągnęli medianę 10,4 tys. zł. TOP10 domyka 10,4 tys. zł absolwentów informatyki Politechniki Wrocławskiej. 

Jakie kierunki są najbardziej opłacalne? Oprócz informatyki: pielęgniarstwo medycyna i finanse

Co poza pierwszą dziesiątką? Więcej informatyki oczywiście. Dopiero na 13. miejscu uplasowali się absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji po Politechnice Warszawskiej (9,7 tys. zł). Na 15. miejscu mamy pielęgniarstwo na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowe w Legnicy (9,5 tys. zł). 16. miejsce to Quantitative Finance na UW (9,3 tys. zł). Potem znów informatyka, informatyka stosowana, pielęgniarstwo i pielęgniarstwo - kierunki, które przewijają się przez pierwsze strony rankingów.

W pierwszej trzydziestce znalazło się też miejsce dla mikroelektroniki w technice i medycynie (9,1 tys. zł), finansów, inwestycji i rachunkowości (9,1 tys. zł), inżynierii i analizy danych (8,8 tys. zł) i analizy danych - big data (8,8 tys. zł). Pierwsza czterdziestka to jeszcze automatyka i robotyka (8,8 tys. zł), ratownictwo medyczne (8,6 tys. zł) oraz metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne (8,5 tys. zł). 

Biorąc pod uwagę jeszcze zarobki absolwentów studiów niestacjonarnych, to największą medianę osiągnęły osoby po MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu - 20,8 tys. zł. W tym przypadku znów dominują absolwenci informatyki, ale już nie jest to aż tak widoczne jak w rankingu studiów stacjonarnych. Na piątym i ósmym miejscu znaleźli się bowiem jeszcze studenci górnictwa i geologii po Politechnice Wrocławskiej (12,5 tys. zł) oraz Politechnice Śląskiej (10,9 tys. zł). W 50-te znów dominuje informatyka, ale zdołali się tutaj wepchnąć również absolwenci mechatroniki pojazdów i maszyn roboczych (8,3 tys. zł) oraz osoby po kryptologii i cyberbezpieczeństwie (8,3 tys. zł), choć ich również można by podciągnąć pod informatykę. 

Kierunki studiów, na których zarabia się najmniej

Co ciekawe, wśród kierunków, na których najmniej się zarabia po pierwszym roku od uzyskania dyplomu na trzecim miejscu od końca jest... informatyka w biznesie. Mediana wśród 14 absolwentów tego kierunku na Uniwersytecie Szczecińskim wyniosła 426 zł. Mniej zarabiali tylko absolwenci organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej po łódzkiej filmówce (18 os. i mediana 180 zł) oraz absolwenci geodezji kartografii po krakowskiej AGH (97 os. z medianą 0 zł). 

Więcej o: