Bill Gates zachęca do tego, by "korzystać z życia". Wymienił pięć rad, które sam chciałby usłyszeć

Bill Gates po latach odkrył, że warto zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. W wykładzie dla absolwentów Uniwersytetu Północnej Arizony apelował, by pamiętali o tym, że "życie to coś więcej niż praca". Założyciel Microsoftu znany był jednak z bardzo rygorystycznego, przynajmniej na początku kariery, podejścia do pracowników. I tak np. okna jego biura wychodziły na parking, by mógł kontrolować to, kiedy ktoś wychodzi z pracy i wszystkim kazał pracować "przez wiele godzin". Teraz jednak zmienił zdanie. - Jeśli poczujecie, że potrzebna jest wam przerwa, zróbcie ją. Bądźcie wyrozumiali dla ludzi wokół, którzy także będą jej potrzebowali - podkreślił.

Bill Gates w przemowie do absolwentów Uniwersytetu Północnej Arizony zachęcał, by nie czekali tak długo, jak on, by zrozumieć, że "życie to coś więcej niż praca". Jak podkreślił, potrzeba urlopu czy odpoczynku od pracy jest czymś normalnym i nie oznacza od razu, że ktoś "jest leniem" - chociaż sam długo miał inną opinię na ten temat.

Zobacz wideo

Bill Gates przemówił do studentów: Pięć rzeczy, które chciałbym usłyszeć na rozdaniu dyplomów

Bill Gates otrzymał tytuł doktora honoris causa uczelni, a swoje przemówienie zatytułował następująco: "Pięć rzeczy, które chciałbym usłyszeć po ukończeniu studiów, których nigdy nie dokończyłem". Założyciel Microsoftu co prawda zaczął w 1973 roku studia na Harvardzie, jednak zrezygnował z nich dwa lata później. Najważniejszą radę Gates zostawił na koniec - my przedstawimy ją na początku tekstu.

5. Nie jesteś obibokiem, gdy pozwalasz sobie odpuścić

- Kiedy byłem w waszym wieku, nie wierzyłem w wakacje. Nie wierzyłem w wolne weekendy. Zmusiłem wszystkich wokół mnie do spędzania bardzo długich godzin w pracy. Na początku istnienia Microsoftu miałem biuro z widokiem na parking i kontrolowałem na bieżąco, kto wychodzi z pracy wcześnie, a kto w niej zostaje - powiedział Gates.

- Ale kiedy dorosłem - a zwłaszcza, gdy zostałem ojcem - zdałem sobie sprawę, że życie to coś więcej niż praca. Nie czekajcie tak długo, jak ja, aby nauczyć się tej lekcji. Poświęćcie czas na pielęgnowanie swoich relacji i świętowanie swoich sukcesów - apelował. 

Gates zakończył przemówienie wezwaniem absolwentów do "korzystania z życia". - Jeśli poczujecie, że potrzebna jest wam przerwa, zróbcie ją. Bądźcie wyrozumiali dla ludzi wokół, którzy także będą jej potrzebowali. A teraz, zanim rozpoczniecie kolejny etap swojego życia, poświęćcie chwilę i zabawcie się. Dziś wieczorem, w ten weekend, tego lata, kiedykolwiek. Zasługujecie na to - dodał na koniec.

Pięć rad Billa Gatesa dla absolwentów studiów

1. Twoje życie nie jest sztuką w jednym akcie

- Prawdopodobnie odczuwacie dużą presję, by podejmować właściwe decyzje dotyczące swojej kariery. Może się wydawać, że te decyzje są trwałe. Ale nie są. To, co zrobisz jutro lub przez następnych dziesięć lat, nie musi być tym, co będziesz robić zawsze. Zmiana zdania lub przebranżowienie się jest nie tylko w porządku... to po prostu bardzo dobra rzecz - powiedział Gates. 

2. Nigdy nie jest się zbyt mądrym, żeby się nie pomylić

- Pierwszym krokiem do nauczenia się czegoś nowego jest zaakceptowanie tego, czego nie wiesz, zamiast skupiania się na tym, co wiesz. W pewnym momencie kariery znajdziesz się w obliczu problemu, którego nie będziesz mógł rozwiązać samodzielnie. Kiedy tak się stanie, nie panikuj, tylko przemyśl wszystko jeszcze raz. A potem znajdź mądrych ludzi, od których możesz się uczyć. Prawie wszystko, co osiągnąłem, przyszło do mnie, gdy szukałem innych, którzy wiedzieli więcej. Ludzie chcą ci pomóc. Najważniejsze to nie bać się pytać! Możesz skończyć ze szkołą. Ale możesz (i powinieneś) postrzegać resztę swojego życia jako edukację - dodał Gates.

3. Podejmijcie pracę, która skłania się do rozwiązania jakiegoś problemu 

Gates zauważył, że absolwenci wkraczają w świat, w którym istnieje bardzo dużo problemów, które warto rozwiązać. Wspomniał m.in. o zmianach klimatycznych czy rozwoju sztucznej inteligencji. Jak zaznaczył, taka praca sama w sobie powinna dodawać energii i nadawać życiu silne poczucie celu.

4. Nie lekceważcie potęgi przyjaźni

Gates opowiedział, że to właśnie podczas studiów zaprzyjaźnił się z Paulem Allenem, który jest współtwórcą Microsoftu. - Jedyną rzeczą cenniejszą niż to, z czym dziś wyjdziesz z tej sceny, jest to, z kim na nią wejdziesz - powiedział, nawiązując do tradycji odbierania dyplomów przez absolwentów na scenie. Uczniom często towarzyszą wówczas rodziny. 

 
Więcej o: