Celem ustawy jest uregulowanie funkcjonowania aplikacji mObywatel. Przepisy określają, na jakich warunkach może ona być udostępniana i jakie usługi są w jej ramach świadczone. Ustawa doprecyzuje także, kiedy jest uznawany mobilny dowód osobisty i wprowadza szereg nowych dokumentów cyfrowych, między innymi mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej czy legitymację służbową nauczyciela. Senat przyjął ustawę pod koniec marca br. a 14 czerwca prezydent Andrzej Duda ją podpisał - powiadomiła dziś oficjalna strona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezydent.pl.
"Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel" - czytamy. Ustawa ma na celu zrównać pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji mObywatel z dokumentami w tradycyjnej formie. W ramach aplikacji mObywatel dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie płacenie online za usługi administracyjne - wydanie dokumentów, wniosków lub uiszczanie opłat skarbowych.
Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński zapowiadał w marcu, że pierwsze samorządy już w czerwcu udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. "Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty. Projekt realizujemy we współpracy z Blikiem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego" - pisał na Twitterze Janusz Cieszyński. Natomiast od lipca nowi kierowcy otrzymają elektroniczne prawo jazdy od razu po zdaniu egzaminu.
Natomiast pod koniec stycznia w Programie 1. Polskiego Radia zapowiadał, że od września aplikacja mObywatel pozwoli również zastrzec, że nie chcemy zaciągać zobowiązań finansowych. To rozwiązanie ma chronić przed długami osoby, którym skradziono tożsamość. Z tej funkcji będą mogły skorzystać osoby, które np. zgubiły dowód osobisty. Cieszyński zapewniał, że proponowane rozwiązanie będzie bardzo proste. - Po prostu trzeba będzie kliknąć odpowiedni przycisk w aplikacji - wskazał.
Wtedy odpowiednie instytucje finansowe, które będą zobowiązane do zintegrowania się z tym systemem, otrzymają ostrzeżenie, aby nie udzielać kredytu na nasz numer PESEL. "A jeżeli mimo ostrzeżenia jakaś instytucja takiego kredytu udzieli, to my będziemy zwolnieni z odpowiedzialności" - dodał. Zastrzeżenie będzie darmowe i dobrowolne dla obywateli. Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę przestępstw z użyciem skradzionej tożsamości, a także ograniczyć straty wynikające z wyłudzeń.