"Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty. Projekt realizujemy we współpracy z Blikiem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego" - przekazał na Twitterze Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W swoim wpisie zamieścił również krótkie nagranie, które pokazuje, jak ma wyglądać nowe rozwiązanie. "Nasz cyfrowy portfel na dokumenty, jakim jest aplikacja mObywatel już niebawem w nowej odsłonie" - dodał poseł Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.
Senat przyjął w czwartek wraz z poprawkami projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada ona posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Wyjątkiem będzie przekraczanie granicy oraz wnioskowanie o nowy dowód osobisty. W ramach aplikacji mObywatel dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie płacenie online za usługi administracyjne - wydanie dokumentów, wniosków lub uiszczanie opłat skarbowych.
Janusz Cieszyński mówił pod koniec stycznia w Programie 1. Polskiego Radia, że od września aplikacja mObywatel pozwoli również zastrzec, że nie chcemy zaciągać zobowiązań finansowych. To rozwiązanie ma chronić przed długami osoby, którym skradziono tożsamość. Z tej funkcji będą mogły skorzystać osoby, które np. zgubiły dowód osobisty. Cieszyński zapewniał, że proponowane rozwiązanie będzie bardzo proste. - Po prostu trzeba będzie kliknąć odpowiedni przycisk w aplikacji - wskazał.
Wtedy odpowiednie instytucje finansowe, które będą zobowiązane do zintegrowania się z tym systemem, otrzymają ostrzeżenie, aby nie udzielać kredytu na nasz numer PESEL. "A jeżeli mimo ostrzeżenia jakaś instytucja takiego kredytu udzieli, to my będziemy zwolnieni z odpowiedzialności" - dodał. Zastrzeżenie będzie darmowe i dobrowolne dla obywateli. Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę przestępstw z użyciem skradzionej tożsamości, a także ograniczyć straty wynikające z wyłudzeń.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Z aplikacji mObywatel korzysta już prawie 10 mln osób. "Aplikacja będzie najwygodniejszym i najszybszym narzędziem skorzystania z nowej usługi. Jeśli nie mamy w swoim telefonie aplikacji, zastrzeżenia będzie można dokonać po zalogowaniu się na stronę mobywatel.gov.pl. Do tej pory, osoby poszkodowane nie miały zbyt wielu możliwości, żeby zapobiec wykorzystaniu ich skradzionej tożsamości. Teraz będziemy mogli zabezpieczyć swoje dane w ciągu kilku minut" - wyjaśniał minister Cieszyński w komunikacie. Pojawi się też dodatkowe ułatwienie dla osób, które nie posługują się biegle komputerami. Aby dokonać zastrzeżenia, będzie można złożyć pisemny wniosek w dowolnym urzędzie gminy, okazując inny dowód potwierdzający tożsamość, np. paszport.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: