Jesteś beneficjentem programu 500 plus? Do tego dnia musisz złożyć wniosek

Wielkimi krokami zbliża się termin kluczowy dla beneficjentów programu "Rodzina Plus". Już tylko do 30 czerwca mają oni możliwość złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy. Czy zaszły w nim jakieś zmiany, w związku z obiecaną przez rząd waloryzacją? Podpowiadamy, gdzie i jakie dokumenty złożyć.

W związku z rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego, trwającego od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku, każdy beneficjent 500 plus jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku. Są one niezbędne do uzyskania prawa do pobierania świadczenia przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo AI sprawi, że zawodów będzie więcej? "To będzie bardzo ciekawe"

Wniosek o 500 plus. Gdzie, do kiedy i w jakiej formie go złożyć?

Stosowną dokumentację, związaną z ubieganiem się o prawo do świadczenia z programu "Rodzina Plus", można było składać od już 1 lutego bieżącego roku. Na jej uzupełnienie pozostało niewiele czasu, bowiem termin składania wniosków upływa już 30 czerwca. Proces przesyłania dokumentów odbywa się elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZU), portalu Empatia lub opcjonalnie przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej. Wniosek występuje w trzech wariantach, zależnych od stanu prawnego opieki nad dzieckiem:

  • SW-R dotyczy jego rodziców; matki i ojca;
  • SW-O przeznaczone jest dla opiekunów prawnych i faktycznych, osób sprawujących pieczę nad małoletni;
  • SW-D jest opcją składaną przez ośrodki wychowawcze.

Dokładne instrukcje wypełniania wniosku o świadczenie 500 plus znajdziesz na stronie gov.pl.

Zmiany w programie 500 plus. Co należy zrobić, by otrzymać 800 złotych?

Pierwszą w historii istnienia programu (2016 rok) waloryzację świadczenia 500 plus zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Rząd dał sobie czas na przyjęcie ustawy podwyższającej kwotę świadczenia do jesiennych wyborów. Według założeń 800 plus miałoby zacząć trafiać do beneficjentów programu od 1 stycznia 2024 roku.

Wbrew licznym doniesieniom waloryzacja świadczenia nie wymaga od jego świadczeniobiorców składania dodatkowych dokumentów. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy, wysokość wypłacanej nam co miesiąc kwoty zostanie automatycznie zwiększona, przy jednoczesnym zachowaniu starych zasad funkcjonowania programu.

Więcej o: