800 plus podniesie ceny? Resort Sasina: Waloryzacja będzie praktycznie neutralna dla inflacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że podwyżka świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł nie wpłynie negatywnie na walkę z inflacją. "Wyższy popyt będzie praktycznie neutralny" - wskazał resort.

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 zł zwiększy pomoc dla gospodarstw domowych do ok. 24 mld zł rocznie - wyjaśniło Ministerstwo Aktywów Państwowych w komunikacie przekazanym PAP, cytowanym przez Polskie Radio. Podkreślono, że 800 plus będzie miało pozytywny wpływ na polską gospodarkę, a jednocześnie nie utrudni walki z inflacją, a wnioski wynikające z analizy resortu "wydają się być spójne z oceną NBP".

Zobacz wideo

800 plus a inflacja. Ministerstwo Aktywów Państwowych uspokaja

Zastąpienie 500 plus wyższym świadczeniem pod nazwą 800 plus oznacza wzrost wydatków na świadczenia społeczne o ok. 6 proc. w 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych wskazało, że w konsekwencji waloryzacji świadczenia dojdzie do zwiększenia dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych o ok. 1,3 proc. w 2024 r., co zwiększy ich majątek o ok. 0,8 proc. w 2024 r. Resort podsumował, że 800 plus zwiększy popyt, ale będzie on "praktycznie neutralny jeśli chodzi o wskaźnik inflacji".

800 plus już od stycznia 2024 r.? PiS obiecuje podwyżkę świadczenia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w połowie maja podniesienie popularnego świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł. To jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Wyższe świadczenie miałoby wejść w życie od stycznia 2024 r. Co prawda projekt ustawy w tej sprawie zakłada, że do waloryzacji świadczenia dojdzie 1 stycznia przyszłego roku, ale ZUS musi mieć więcej czasu na to, by wprowadzić nowe regulacje pod kątem technicznym, bez czego niemożliwe będzie sprawne obsłużenie wszystkich spraw. Dlatego w dokumencie zapisano, że wypłata wyższych dodatków może nastąpić później.

"Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r." - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy. Z ustaleń dziennikarzy "Faktu" wynika, że w styczniu 2024 roku część rodzin nie otrzyma żadnego przelewu - ani z tytułu 500 plus, ani z 800 plus, a podwójny przelew przyjdzie dopiero kolejnego miesiąca. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić najpóźniej do 29 lutego, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Więcej o: