Warszawa. Lekarze będą protestować. Chodzi o limity wydawanych recept

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zapowiada protest w związku z nałożonymi przez Ministerstwo Zdrowia limitami wystawiania recept. Zdaniem związkowców dzienne ograniczenia nie rozwiązują problemu, a uderzają w "lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i chorych".

Protest lekarzy odbędzie się 13 lipca o godzinie 13:00 na ul. Miodowej 15 w Warszawie. W komunikacie na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy można przeczytać, że będą oni protestować "przeciw uniemożliwianiu im pracy i narażaniu pacjentów". Zdaniem lekarzy nałożone limity w związku z liczbą wystawianych recept "zupełnie mijają się z celem". "Zamiast zająć się faktycznym problemem - receptomatami, propozycja ministra uderza w lekarzy POZ i chorych" - czytamy.

Według OZZL decyzja resortu zdrowia, aby lekarz w czasie dziesięciogodzinnego dyżuru mógł wystawić maksymalnie 300 recept 80 pacjentom, jest "bezprawna, ponieważ ogranicza ustawowe prawo do wykonywania zawodu". Związek podkreśla, że "walka z patologią w masowym wypisywaniu recept powinna odbywać się wspólnie, w konsultacji ze środowiskiem lekarzy, a nie przeciwko niemu". Ponadto jak twierdzi przewodnicząca OZZL Grażyna Cebula-Kubat w rozmowie z PAP, niektórzy lekarze o nałożonych ograniczeniach dowiedzieli się dopiero podczas pracy, gdy nie mogli wypisać 301. recepty i musieli odsyłać pacjentów na kolejny dzień.

Ministerstwo ogranicza liczbę recept

3 lipca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w wystawianiu recept w związku z ogromną ich liczbą wykazywaną przez niektórych lekarzy. Problem został zauważony podczas kontroli, jaką zlecił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podał resort w informacji po przeprowadzeniu audytu, w Polsce było dziesięciu lekarzy, którzy w skali roku wystawili od 100 do 400 tysięcy recept, a to oznacza, że dziennie wypisywali "od blisko 300 do ponad tysiąca recept".

W tej sprawie złożono doniesienie do prokuratury, ponieważ chodzi m.in. o podejrzenie oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego, narażenie na utratę zdrowia i życia oraz udostępnienie środków odurzających. "Przypomnę, że mieliśmy już dwa przypadki, w których zachodzi poważne podejrzenie, że zapisane bez badania silne leki przeciwbólowe i psychotropowe doprowadziły do śmierci pacjenta" - mówił 30 czerwca Niedzielski na konferencji poświęconej rozwiązaniom, które mają zapobiegać łamaniu prawa przy wystawianiu e-recept przez lekarzy.

Więcej o: