Podczas podpisywania dokumentów w nowej pracy, istotnym aspektem jest wypełnienie w prawidłowy sposób kwestionariusza. Zawiera on m.in. takie informacje, jak oddział NFZ, do którego należymy. Określa go charakterystyczny kod, o którym warto pamiętać.
Znajomość oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego się przynależy, jest istotna w przypadku umowy podpisywanej w nowej pracy. W dokumentach trzeba wpisać konkretny oddział, który jest oznaczony liczbami, stanowiącymi swego rodzaju identyfikator. Na oddział składają się: centrale, oddziały wojewódzkie i delegatury.
Identyfikatory oddziałów NFZ w każdym województwie w Polsce, to:
Warto pamiętać, że przynależymy do oddziału, który znajduje się w województwie, gdzie jesteśmy zameldowani. Osoby, które mieszkają tymczasowo w innym miejscu w Polsce, muszą mieć to na względzie, kiedy wypełniają dokumenty. Inną sytuację mają także studenci, którzy mogą być zgłoszeni do NFZ jako członkowie rodziny. W ten sposób uczniowie mogą być ubezpieczeni w NFZ do 26. roku życia.
Identyfikator oddziału NFZ jest kwestią, która nie zmieniła się, ale stanowi nowość dla osób rozpoczynających nową lub kolejną pracę. Nowością w kwestii NFZ jest natomiast funkcjonowanie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ od 1 lipca pojawiły się zmiany. Dotyczą one finansowania chorób przewlekłych. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie pomocy pacjentom przewlekle chorym. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule wyżej.