Konfederacja o wieku emerytalnym. Bosak: "To rażąca dysproporcja na niekorzyść mężczyzn"

- Mamy rażącą dysproporcję pomiędzy wiekiem emerytalnym mężczyzn i kobiet i to bardzo na niekorzyść mężczyzn - stwierdził Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji chciałby wprowadzenia zmian w wieku emerytalnym.

Krzysztof Bosak w rozmowie z dziennikarzem Radia Puls odniósł się do obecnego wieku emerytalnego w Polsce. Zdaniem posła Konfederacji obecnie pokrzywdzeni są mężczyźni, bo nie dość, że pracują dłużej niż kobiety, to szybciej umierają.

Zobacz wideo Konwencja Konfederacji. Wystąpił m.in. Mentzen

Krzysztof Bosak chce wyrównania wieku emerytalnego. "Mamy rażącą dysproporcję"

Polityk Konfederacji w programie "Sedno Sprawy" w Radiu Plus odniósł się do kwestii wieku emerytalnego w Polsce. - Mamy jeden z najniższych wieków emerytalnych w całej Unii Europejskiej. Mamy rażącą dysproporcję pomiędzy wiekiem emerytalnym mężczyzn i kobiet i to bardzo na niekorzyść mężczyzn. Przypomnijmy, że mężczyźni statystycznie żyją krócej, a na emeryturę mają przechodzić znacznie później. Nie wiem do końca, skąd jest ta niesprawiedliwość - powiedział Bosak.

 

- Sądzę, że dwie rzeczy powinny być zrobione. Kobiety, które zajmują się wychowaniem dzieci, dostają niższą emeryturę - to jest do zmiany na korzyść kobiet. Natomiast na korzyść mężczyzn jest zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet, dlatego że sytuacja, w której mężczyźni szybciej umierają i znacznie później przechodzą na emeryturę, jest niesprawiedliwa - zaznaczył Bosak.

Polityk zauważył również, że "Platforma ustanowiła najwyższy prawie wiek w Unii, a PiS ustanowił najniższy". Bosak poinformował, że w aktualnym programie Konfederacji nie uwzględniono rozwiązania dotyczącego wieku emerytalnego- . Uważamy, że jest to temat do dyskusji z Polakami - stwierdził.

Wiek emerytalny w Polsce. PO nie zamierza go podnosić

Od 2017 roku, zgodnie z zapowiedziami PiS, wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wówczas Platforma Obywatelska chciała go podwyższyć, ale teraz tego już nie planuje.

 

- Już raz to zrobiliśmy, dostaliśmy za to baty, przegraliśmy wybory i to był jeden z głównych powodów przegranych wyborów. Nie zrobimy tego więcej - zapewniła w Radiu Zet posłanka Izabela Leszczyna, wiceszefowa PO.

Więcej o: