Nowy program "Łazienka plus?" Oszust chciał wejść do mieszkania kobiety, policja ostrzega

Oszust zadzwonił do kobiety i przekonywał ją, że dostanie pieniądze z nieistniejącego programu "Łazienka plus". Warunkiem skorzystania ze świadczenia miało być wpuszczenie oszusta do mieszkania.
Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Kobieta zadzwoniła na Komendę Miejską Policji w Katowicach i powiedziała, że oszuści usiłowali się z nią umówić na spotkanie w jej mieszkaniu "w ramach rządowego programu 'Łazienka plus'". Rozmówca przekonywał swoją ofiarę, że program ten zakłada dofinansowanie w kwocie 4,5 tys. zł do remontu łazienki. Oczywiście był też pewien haczyk.

Oszust chciał przyjść do mieszkania ofiary. Policja ostrzega

Mężczyzna tłumaczył podczas rozmowy telefonicznej, że aby wniosek o pieniądze z programu "Łazienka plus" mógł zostać pozytywnie rozpatrzony, musi przyjść na wizytę do jej mieszkania i osobiście zobaczyć stan łazienki. Jednak kobieta odpowiedziała krótko oszustowi, że taki program w ogóle nie istnieje, po czym zadzwoniła na policję. "Oszuści cały czas modyfikują swoje metody i poszukują nowych sposobów, aby wprowadzić w błąd i ukraść oszczędności całego życia" - ostrzega Komenda Miejska Policji w Katowicach.

Oszuści wciąż odkrywają nowe metody

Oszuści bardzo często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą również np. zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. W każdym tego typu przypadku należy zachować ostrożność i kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Podejrzane wiadomości i telefony warto zgłaszać do zespołu CERT Polska poprzez stronę cert.pl lub na adres e-mail cert@cert.pl.

Więcej o: