"Polska nie tylko ma centralną rolę w umożliwianiu przekazywania międzynarodowej pomocy dla sąsiedniej Ukrainy, ale też twardo zaangażowała się we wzmocnienie własnego bezpieczeństwa poprzez wielkie wydatki na obronność" - czytamy w komunikacie Departamentu. Wskazano w nim nasz kraj jako "niezłomnego sojusznika USA", którego bezpieczeństwo jest ważne dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO.
"Stany Zjednoczone z dumą ogłaszają podpisanie ważnej umowy pożyczki o wartości 2 miliardów dolarów w ramach Zagranicznego Finansowania Wojskowego (FMF), w celu wsparcia modernizacji obronności Polski. Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a jej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - poinformował na X.com (dawniej Twitter) Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski. Pożyczka będzie udzielona w ramach mechanizmu Zagranicznego Finansowania Wojskowego (FMF).
Jak wskazano, Polska planuje rozwijać siły zbrojne i ogłosiła wieloletni program modernizacji armii. Wspomniana jest również umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską z 2020 roku (EDCA) oraz to, że amerykańskie i natowskie siły znajdują się na naszym terytorium. Ponadto - jak wskazali Amerykanie - Polska aktywnie uczestniczy w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie.
6 września Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Zgodnie z ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony Lloydem Austinem do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów. Śmigłowce trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej.
W poniedziałek późnym popołudniem czasu polskiego w siedzibie Boeinga w amerykańskiej Mesie minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowę offsetową do śmigłowców Apache.