Andrzej Duda o CPK: "Będą chcieli zablokować". Sam odpowiadał na swoje pytania

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że trzeba bronić Centralnego Portu Komunikacyjnego przed oszustwami i aktami sabotaży. Podczas konferencji prasowej zadał osiem pytań odnośnie państwowej inwestycji i na wszystkie sam odpowiedział.

Prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji podsumowującej prace przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) mówił, że inwestycja ma fundamentalne znaczenie dla Polski. Tłumaczył, że CPK trzeba pilnować przed oszustwami, a nawet możliwymi aktami sabotażu.

Zobacz wideo Czy CPK powinno być zlikwidowane? Kosiniak-Kamysz: Ta inwestycja nie jest potrzebna

Andrzej Duda: Budujemy Centralny Port Komunikacyjny, żeby lądowały samoloty

- Czy potrzebujemy CPK? Tak. Czy to jest opłacalna inwestycja? Tak. Czy warto? Tak. Czy warto wydać na to ogromne pieniądze? Tak. Czy będą chcieli to zablokować? Tak. Czy posuną się do wszelkich działań, żeby to zablokować? Tak. Czy musimy tego pilnować? Tak. Pod każdym względem, jeżeli chodzi o możliwości dokonania różnego rodzaju oszustw, malwersacji czy aktów sabotażu i zdrady? Tak - pytał i odpowiadał prezydent.

- Po to budujemy Centralny Port Komunikacyjny, żeby lądowały tutaj samoloty, żeby wszystkie związane z tym dochody trafiały do budżetu państwa i do naszych przedsiębiorców - mówił dalej. Andrzej Duda zaznaczył, że w porcie lotniczym i wokół niego powstanie 35 tysięcy miejsc pracy. - Ile w skali Polski, tego nie da się policzyć. Ile firm powstanie w związku z realizacją tej wielkiej inwestycji i jej funkcjonowaniem? - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że wraz z ministrem spotu podjęli starania o zorganizowanie letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Jego zdaniem, gdy powstanie Centralny Port komunikacyjny, Polska będzie gotowa na ich organizację pod względem infrastrukturalnym i komunikacyjnym. - Wierzę, że przylecą do nas setki tysięcy, może miliony kibiców z całego świata - dodał. Prezydent podkreślił, że "będziemy mieli centrum komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia na skalę światową".

Kiedy powstanie CPK?

W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy hektarów ma zostać wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 milionów pasażerów rocznie. Wbicie pierwszej łopaty na budowie lotniska w rejonie podwarszawskiego Baranowa planowane jest jeszcze na ten rok. Zakończenie budowy operatorzy spółki zapowiadają na rok 2027.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w sąsiedztwie portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Podczas konferencji prezydent Andrzej Duda ogłosił się też zwolennikiem budowy czwartego co do wielkości przeładunku portu morskiego w Elblągu. Wyraził przekonanie, że taki port tam powstanie. Chwalił też przekop Mierzei Wiślanej i krytykował "głupie ataki" na inwestycję.

Więcej o: