Grunty Lotniska Chopina zostaną sprzedane? Mateusz Morawiecki reaguje

Mateusz Morawiecki zapewnił, że grunty Lotniska Chopina w Warszawie nie zostaną sprzedane. Co więcej, mają one uzyskać ustawowy zakaz prywatyzacji. W ten sposób szef rządu odpowiedział na ostatnie doniesienia polityków opozycji.

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński przekazali, że PiS zamierza sprzedać majątek Lotniska Chopina w Warszawie. Tłumaczyli, że grunty (w sumie około 600 hektarów) trafią do spółki CPK [Centralny Port Komunikacyjny - przyp. red.], a następnie powołana zostanie spółka celowa w ramach CPK, która podzieli teren portu lotniczego na działki i je wyprzeda. Premier Mateusz Morawiecki zdementował te informacje. - Szanowni państwo, nie dajcie się nabrać - mówił, cytowany przez Onet.  

Zobacz wideo Czy CPK powinno być zlikwidowane? Kosiniak-Kamysz: Ta inwestycja nie jest potrzebna

Grunty Lotniska Chopina zostaną sprzedane? Mateusz Morawiecki reaguje

- Mówiąc o lotnisku, o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, pewni posłowie z PO usiłowali znowu strzelić w nas, ale strzelili tak naprawdę w swój własny obóz - mówił Morawiecki. - Ich ostatni fake news jest taki, że Okęcie zostanie wyprzedane. To jest ważny fake news, ponieważ mniej więcej to wygląda tak, jak w Radiu Erewań, starsi pamiętają, nie Okęcie, tylko LOT, i nie teraz, tylko za czasów Platformy Obywatelskiej - dodał. Premier zapowiedział, że grunty, na których znajduje się lotnisko Okęcie, zostaną wniesione do państwowej spółki z ustawowym zakazem prywatyzacji.

Środowisko CPK oburzone zarzutami polityków 

Wcześniej doniesieniom Jońskiego i Szczerby zaprzeczał także pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Mówił, że posłowie "albo kłamią w żywe oczy, albo nie umieją czytać ze zrozumieniem". Zapewnił, że nie ma żadnej decyzji o likwidacji lotniska Chopina, a rozstrzygnięcie SKRM (Stały Komitet Rady Ministrów) dotyczy tylko przeniesienia głównego ruchu komercyjnego. "Nie ma żadnych planów sprzedaży gruntów pod lotniskiem Chopina" - podkreślił. Natomiast prezes CPK Mikołaj Wild straszył nawet polityków sądem. "Jeżeli wobec spółki CPK lub jej pracowników Panowie Posłowie sformułują w tym kontekście jakiekolwiek 'aferalne' zarzuty, spotkamy się w sądzie" - napisał na X.  

Michał Szczerba i Dariusz Joński mówili w poniedziałek podczas Campus Polska o "master planie PiS-u". Z przedstawionych przez nich dokumentów miało wynikać, że na terenie Lotniska Chopina nie będzie dłużej realizowany ruch cywilny. Politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli kontrolę poselską, by ustalić, co stanie się z gruntami, na których położony jest stołeczny port lotniczy. 

Więcej o: