Nowy premier Słowacji stanowczo o Ukrainie. Już spełnia wyborcze obietnice. "Zyski terytorialne Rosji są większe"

Robert Fico, nowo wybrany premier Słowacji, nie ukrywa, że nie popiera wsparcia udzielanego Ukrainie. Zgodnie z obietnicami z kampanii wyborczej zapowiedział, że jego kraj nie będzie wspierał sąsiadów w walce z najeźdźcą z Rosji.

Przed rozpoczynającym się we czwartek unijnym szczytem w Brukseli nowy premier Słowacji powiedział, że nie poprze żadnej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Robert Fico potwierdził tym samym zapowiedzi z kampanii wyborczej.

Zobacz wideo Ile Polska może stracić na gwałtownym ochłodzeniu relacji z Ukrainą?

Słowacja nie poprze pomocy wojskowej dla Ukrainy

Mianowany w środę na szefa słowackiego rządu Robert Fico na posiedzeniu parlamentarnej komisji do spraw europejskich powiedział, że słowacka armia musi myśleć o własnych zasobach uzbrojenia i zapasach amunicji. Zapewnił, że jego kraj jest gotowy utrzymać cywilną i humanitarną pomoc dla Ukrainy.

Mimo że zginęło tam tyle ludzi, to na mapie widać, że po roku wzajemnego zabijania się zyski terytorialne Rosji są większe niż Ukrainy. Co będzie za rok? Widać, że sytuacja nie ma rozwiązania militarnego. Poza tym nie rozumiem, dlaczego Unia Europejska jest w pierwszej linii pomocy wojskowej dla Ukrainy

- powiedział premier Słowacji. 

Robert Fico niewzruszony problemami Ukrainy patrzy tylko na swój kraj

Robert Fico zapowiedział też, że nie poprze żadnych sankcji przeciwko Rosji, dopóki nie pozna dokładnych analiz dotyczących konsekwencji takich działań dla Słowacji. Ponadto według słowackiego premiera Ukraina będzie mogła zostać członkiem Unii Europejskiej, dopiero gdy spełni wszystkie warunki, które musiały spełnić również obecne państwa członkowskie. Robert Fico przypomniał, że odrzuca członkostwo Ukrainy w NATO.

Robert Fico jest obecny w słowackiej polityce od prawie 20 lat. W tym czasie jego partia Smer pięciokrotnie wygrywała wybory, choć nie zawsze udawało jej się sformować rząd. W 2010 roku mimo wygranej Smer, nie dostali się koalicjanci partii. Do większości sporo zabrakło i władzę przejęły ugrupowania prawicowe.

Więcej o: