Minister Sienkiewicz chce kontynuować pomysł PiS. "Potok pieniędzy musi być użyty"

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział kontynuację inwestycji, którą chciał zrealizować poprzedni rząd PiS. - Ten potok pieniędzy musi być jakoś celowo użyty - tłumaczył.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Szef resortu kultury mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej o odbudowie Pałacu Saskiego, że jest to "blizna, którą trzeba zaleczyć". - Nie może być tak, że z jednej strony Ołtarza Ojczyzny znajduje się hotel z kasynem, a z drugiej - biznesowe centrum. To jest uwłaczające, symbolicznie uwłaczające. Dlatego ta przestrzeń musi być zabudowana. Jestem przekonany o konieczności uleczenia tej rany i właściwej obudowy Ołtarza Ojczyzny i wydaje mi się, że to przekonanie nie jest moim indywidualnym, tylko przekonaniem większości Polaków - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.

Zobacz wideo Maciej Samcik: Nieruchomości w Polsce będą jeszcze przez jakiś czas drożały, zwłaszcza te w największych miastach

Rząd Tuska zapewnia, że odbuduje Pałac Saski. Wcześniej Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarząd spółki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że do jego odbudowy zobowiązuje ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. - Ta ustawa wymaga wydatkowania olbrzymich środków. [...] Ten potok pieniędzy musi być jakoś celowo użyty. Jeśli spółka, dysponując tak gigantycznymi środkami, przez ileś miesięcy nie była w stanie rozstrzygnąć prawidłowo przetargu na zabezpieczenie fundamentów po odkrywkach archeologicznych, to znaczy, że jest coś nie tak - wskazał szef resortu kultury.

- Jeśli te pieniądze mają się znaleźć w tej spółce, muszę mieć pewność, że pójdą na właściwy cel i takim celem nie jest 180 tysięcy złotych premii na prezesa i koszty utrzymania samej spółki tak, jakby to była jedna z największych firm działających w Warszawie. […] Moim zadaniem jest uporządkowanie tego i póki ustawa będzie obowiązywała, to należy ją wykonywać - podkreślił Sienkiewicz.

W zeszłym tygodniu minister kultury i dziedzictwa narodowego odwołał zarząd spółki Pałac Saski. Decyzję podjął "w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji". Odwołano dotychczasowego prezesa zarządu Jana Edmunda Kowalskiego, wiceprezesa ds. finansowych Roberta Cicirko oraz członka Zarządu Roberta Bernisza.

W ich miejsce powołano jednoosobowy zarząd. Nowym prezesem został Jan Zajączkowski. Uchwały w tej sprawie podjęto podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki. Ponadto ze składu Rady Nadzorczej Spółki odwołano: Roberta Chmielarczyka, Michała Pelczarskiego oraz Rafała Wiśniewskiego. W ich miejsce powołano: Aleksandra Galosa, Joannę Bęzę-Bojanowską oraz Katarzynę Olesiak.

Pałac Saski ma zostać odbudowany. Kolejna próba. Jaki to będzie koszt?

Ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw w sierpniu 2021 roku. Według założeń odbudowa tego kompleksu zabudowań w centrum stolicy ma mieć charakter symboliczny i praktyczny. Odbudowa Pałacu Saskiego jest elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt był inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.

W grudniu 2021 roku rząd powołał Spółkę Celową "Pałac Saski" sp. z o.o. Ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ogłosił wówczas na warszawskim Zamku Królewskim, że jej zadaniem będzie sprawne i efektywne wybudowanie nowych obiektów w miejsce zniszczonych podczas II wojny światowej zabytkowych budowli. Według wyliczeń z 2022 r. sama odbudowa Pałacu Saskiego ma kosztować 2,45 mld zł.

Warto przypomnieć, że już kilkukrotnie przymierzano się do odbudowy Pałacu Saskiego. Wysiłki takie podejmował m.in. Lech Kaczyński, najpierw jako prezydent Warszawy, a później jako głowa państwa. Temat powrócił w maju 2021 roku wraz z ogłoszeniem przez Jarosława Kaczyńskiego założeń Polskiego Ładu. - Chcemy rozbudować polskie muzea, w tej chwili w realizacji lub planach jest około 100. Ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnej zachodniej Europy. Będziemy odbudowywać zabytki, zamki, Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry - mówił prezes PiS. Pałac Saski w Warszawie został wysadzony w ramach akcji Niemców, którą przeprowadzono w dniach 27-29 grudnia 1944 roku.

Więcej o: