Jak zabezpieczyć smartfon?

Przejęcie przez cyberprzestępców kontroli nad smartfonem to nie tylko groźba wycieku poufnych danych zapisanych na urządzeniu, ale również niebezpieczeństwo utraty środków zgromadzonych na rachunku bankowym ofiary.
embed

Dlatego specjaliści zespołu CERT Polska, działającego w ramach instytut badawczego NASK, przygotowali zestaw 5 prostych wskazówek, które lepiej zabezpieczą twój telefon przed atakami cyberprzestępców.

Po pierwsze: używaj zabezpieczenia blokady ekranu

W telefonach poprzedniej generacji blokada ekranu miała zapobiegać przypadkowemu

 

i niepożądanemu naciśnięciu klawiszy, kiedy urządzenie znajduje się np. w kieszeni. Wraz ze wzrostem ilości informacji, jakie przechowujemy na naszych smartfonach, ta zwykła blokada zyskała dodatkową funkcję zabezpieczenia telefonu przed nieuprawnionym dostępem. Dlatego włącz blokadę z wybranym sposobem zabezpieczenia: najpewniejszym będzie hasło, a następnie numer PIN. Jest to zupełnie inny PIN niż ten, który służy do ochrony karty SIM i powinien się od niego różnić. Możesz też posłużyć się rysunkiem symbolu w celu odblokowania ekranu, najlepiej równocześnie wyłączając wyświetlanie śladu symbolu. Miej jednak na uwadze, że ślady po palcach w kształcie symbolu mogą być widoczne na ekranie po wyłączeniu podświetlenia, a zwykłe przeciągnięcie palcem po ekranie nie daje żadnej ochrony.

Po drugie: zaszyfruj telefon

Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia danych na twoim w smartfonie jest ich zaszyfrowanie. Wówczas tylko osoba znająca hasło lub kod PIN (ten sam, co do odblokowania ekranu) będzie mogła uzyskać do nich dostęp. W przypadku kradzieży telefonu twoje dane, takie jak zdjęcia, wiadomości czy dane dostępowe do wszystkich kont pozostają bezpieczne. Proces szyfrowania jednorazowo zajmuje około godziny, jednak potem korzystanie z urządzenia niczym się nie różni od normalnego użycia telefonu z zabezpieczeniem ekranu hasłem lub kodem PIN. Aby zaszyfrować swój telefon z systemem operacyjnym Android możesz skorzystać z instrukcji dostępnej na stronie . Z kolei w przypadku systemu iOS szyfrowanie jest włączone domyślnie.

Po trzecie: aktualizuj oprogramowanie

Utrzymywanie aktualnego oprogramowania jest równie ważne w przypadku smartfonów, jak i zwykłych komputerów. Dlatego, jeśli tylko jesteś podłączony do bezpiecznej sieci WiFi lub twój plan taryfowy pozwala na swobodne korzystanie z Internetu, nie odkładaj aktualizacji na później. Szczególną uwagę należy zwrócić na aktualizowanie systemu operacyjnego i programów, które mają dostęp do Internetu. Gdy korzystasz ze sklepu Google Play lub App Store, możesz włączyć automatyczne aktualizacje aplikacji. Kiedy aplikacja będzie żądała większych uprawnień niż te, które miała do tej pory, zostaniesz poinformowany o tym stosownym komunikatem. Uważaj jednak na takie aktualizacje i staraj się zrozumieć, dlaczego nowe uprawnienia są wymagane.

Po czwarte: korzystaj rozważnie z sieci bezprzewodowych

Pamiętaj, że niezabezpieczona lub publiczna sieć WiFi może być źródłem wycieku twoich poufnych danych. Kiedy korzystasz z sieci w miejscach publicznych, pamiętaj o wyłączeniu funkcji synchronizacji. Przy przeglądaniu stron stosuj te same zasady, które stosujesz na zwykłym komputerze. Sprawdź, czy połączenie, przez które przesyłasz swoje prywatne dane jest szyfrowane. Na standardowej przeglądarce świadczy o tym ikona kłódki przy adresie internetowym. Uważaj na wyskakujące okienka, które proszą o zainstalowanie aplikacji. Ogranicz używanie publicznych sieci WiFi do minimum. Jeśli chcesz być bardziej bezpieczny i posiadasz odpowiednią wiedzę techniczną to rozważ ustanowienie połączenia VPN.

Po piąte: uważaj jakie aplikacje instalujesz

Rozważnie wybieraj aplikacje, które instalujesz na telefonie. O ile możliwość gry w najnowszą wersję ulubionej wyścigówki może być kusząca, to musisz być pewien, że to co instalujesz jest rzeczywiście tym, czego szukałeś. Nie instaluj nigdy aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł. Ogranicz się tylko do aplikacji ze znanych sklepów takich jak Google Play, Amazon Appstore czy Samsung Apps. Pamiętaj, że cyberprzestępcy bardzo często ?przepakowują? aplikację, dodając do niej złośliwy kod,

 

i udostępniają ją taniej bądź za darmo w kontrolowanym przez nich sklepie. Pamiętaj, aby dokładnie przejrzeć i zrozumieć uprawnienia, jakich wymaga aplikacja, a gdy masz jakiekolwiek wątpliwości po prostu jej nie instaluj.