5 porad na Światowy Dzień Backupu

Dziś przypada Światowy Dzień Backupu. To najlepsza okazja, by poznać najważniejsze fakty dotyczące tworzenia kopii zapasowych danych.

Przeczytaj też: Ransomware zniszczy twoje dane. Broń się!

Najczęstsze przyczyny utraty danych

Zacznijmy od tego, że bardzo łatwo można stracić dane z dysku. Według statystyk Backblaze, firmy oferującej backup online dotyka to 46% użytkowników rocznie! W jaki sposób najczęściej żegnamy się z naszymi danymi? Oto kilka przyczyn:
Uszkodzenie dysku. Według badań Google jeśli mamy dwa dyski, to statystycznie raz na pięć lat jeden z nich ulegnie awarii.

Warto tworzyć kopie zapasoweWarto tworzyć kopie zapasowe Fot. (CC) abdallahh / flickr.com

Kradzież lub zagubienie komputera. Firma badawcza Ponemon Institute ostrzega, że co roku na lotniskach ginie 637 tys. laptopów. Do tej liczby trzeba zaliczyć sprzęt pozostawiony w taksówkach, kawiarniach, pociągach oraz sprzęt skradziony przez złodziei.

Wirusy. Według Backblaze są odpowiedzialne za utratę danych w 4 do 7% przypadków.

Błędy użytkowników. Zdarzyło ci się kiedyś usunąć błędny folder, a potem jeszcze potwierdzić jego usunięcie z kosza, by po chwili z przerażeniem stwierdzić "Pomyliłem się"? Taka przyczyna utraty danych jest całkiem realna. A przecież nie jedyna jeśli chodzi o błąd ludzki.

Katastrofy naturalne. To prawie się nie zdarza, ale nawet silniejsza burza może sprawić, że nasze mieszkanie lub biuro zostaną zalane. Dane można stracić też na skutek powodzi, orkanu etc.

Pięć porad: jak dbać o dane

Dysk zewnętrzny. Tworzenie kopii bezpieczeństwa na napędzie zewnętrznym, który trwale odcięty jest od komputera i maszyny, ma sens. Minimalizujemy ryzyko utraty danych na skutek działalności wirusa, albo uszkodzenia zasilacza, przepięcia. Ważne dane powinny być trzymane pod kluczem, tak, by w razie włamania, kradzieży, ocalić jak najwięcej.

SanDisk Extreme 500SanDisk Extreme 500 Fot. SanDisk / Fotomontaż Robert Kędzierski

Backup w chmurze. To wygodny sposób na tworzenie kopii bezpieczeństwa. Chmury takie, jak OneDrive, Google Disk, Dropbox synchronizują zawartość naszego komputera z wirtualnym dyskiem. Kiedy dysk ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu (co może się zdarzyć, gdy nawet nie zerkamy na sygnatury S.M.A.R.T.), dane same "powrócą" na nasz komputer.

Oprócz tego można zrobić kopię zapasową w chmurze, bez wykorzystywania do tego serwerów korpo-gigantów z USA. Wystarczy postawić własny, domowy serwer. Takie serwery NAS są dostępne już za kilkaset złotych. Urządzenie jest tak naprawdę niezależnym komputerem działającym często w oparciu o Linux.

QNAP TS-251C Turbo NASQNAP TS-251C Turbo NAS Fot. QNAP

Najczęściej bezpieczeństwo danych na nich zapisanych jest oparte na wykorzystaniu dwóch dysków, czasami NAS wykorzystuje tylko jeden. Kopie tworzone są według  dwóch standardów: RAID 0 lub RAID 1. W pierwszym przypadku (tzw. "stripe") backup jest szybki, bo dane rozdzielane są pomiędzy dwa dyski. Wadą takiego rozwiązania jest to, że kiedy jeden z dysków ulegnie awarii, możemy utracić całość archiwum. Druga metoda (Mirror) to tworzenie lustrzanej kopii jednego dysku na drugim. Jeśli jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu dane wciąż będą na drugim.

Twórz kopie kopii. Jeśli naprawdę zależy ci na bezpieczeństwie danych to pamiętaj, że i backup można stracić. Stwórz dwie lub więcej kopii danych (jedną podstawową i dwie zapasowe). Używaj?dwóch różnych rodzajów nośników (np. dysk zewnętrzny i serwer NAS). Pamiętaj, aby nie trzymać wszystkich swoich kopii w jednym miejscu.

Zapobiegaj. Najważniejsze to być przygotowanym. Po pierwsze, zainstaluj w komputerze program do analizy stanu dysku. Zrób to teraz i przekonaj się, czy nie zagraża ci najgorsze, czyli fizyczne uszkodzenie dysku. Analiza flag S.M.A.R.T. m powinna dać jasną odpowiedź na pytanie, czy nie trzeba czasem pilnie przegrywać danych. "Padający" dysk daje bowiem znać o tym, że coś się dzieje - działa wolniej, czasami może nawet wywoływać "ekrany śmierci". Do dyspozycji jest kilka programów np. DiskCheckup lub HDDScan. Więcej oprogramowania?znajdziecie tutaj.

Z okazji Światowego Dnia?Backupu zrób prezent swoim danym i zadbaj o nie!