Chcą wskrzesić legendę. Commodore 64 powróci jako..

Fani Commodore 64 i gier retro będą mogli pobawić się się swoją ulubioną zabawką w zupełnie nowej formie.

Na serwisie crowdfundingowym IndieGoGo trwa akcja zbierania funduszy na wskrzeszenie prawdziwej legendy. Komputer Commodore 64 swoją premierę miał ponad 30 lat temu, podczas targów CES 1982, może powrócić i to na aż dwa sposoby - jako tradycyjny, klasyczny komputer i jako... mobilna konsola. Nazwa nowej zabawki to po prostu C64. 

Przeczytaj też: Legenda ma już ponad 30 lat. Wszystko o C64

Na wierzchu stare...

Na zdjęciu powyżej widać porównanie nowego komputera (po lewej) z oryginalnym Commodore 64. 

Jak widać C64 z zewnątrz będzie wyglądał niemal dokładnie tak, jak znany wszystkim komputer sprzed 30 lat. Ta sama bryła, to samo wykończenie, klawiatura i kolory. Fani Commodore będą zatem mieli  nowe urządzenie, które wygląda jak zaprojektowane trzy dekady temu. Będzie jednak nieco mniejsze, a więc poręczniejsze i po prostu bardziej dostosowane do współczesnych realiów. 

Nowe pod spodem

C64C64 Fot. IndeeGoGO

Twórcy nie zamierzają jednak odtworzyć Commodore 64 - komponentów nikt już przecież nie produkuje. Komputer wyposażony zostanie we wszystkie udogodnienia nowej technologii - port microHDMI, slot na karty MicroSD, porty USB. 

Mobilna konsola

Konsola C64Konsola C64 Fot. IndeGoGo

Oprócz tradycyjnego C64 znajdzie się też konsola z ekranem LCD. Ma umożliwić dokładnie to samo, co komputer, również wyposażono ją w port HDMI i sloty SD.

Joystick

Autorzy projektu nie zapomnieli też o najbardziej klasycznym atrybucie ery Commodore 64 - joysticku. Jest kompatybilny  z obiema wersjami konsol. 

Setki tytułów za darmo

Twórcy wychodzą z następującego założenia: w sieci znaleźć można całą masę darmowych i legalnych produkcji na Commodore 64. Dlatego nabywcy nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem czegoś interesującego. Oprócz tego C64 otrzymają pakiet gier stworzonych zupełnie od nowa. 

Dostępność i ceny

Na chwilę obecną twórcy akcji zebrali 21% funduszy. Do końca zbiórki pozostał jednak miesiąc, istnieje szansa na to, że C64 stanie się faktem. Wersję stacjonarną wyceniono na 150 dolarów, mobilną na 170. Joystick kosztuje 30 dolarów. A cały zestaw, czyli obie konsole z wszelkimi możliwymi dodatkami kosztują 650 dolarów.

Jak oceniacie możliwość powrotu legendy? Warto wydać takie pieniądze? Czy może lepiej odpalić stare gry na smartfonie? 

Więcej o: