Oskarżają Huawei: W P9 nie ma aparatu Leica. Jaka jest prawda?

Kilka portali informowało wczoraj, że, wbrew zapewnieniom Huawei, w najnowszym smartfonie P9 nie ma aparatu firmy Leica. Wyjaśniamy.

Huawei P9, zaprezentowany na początku kwietnia, to jeden z najważniejszych flagowców tego roku. Aspiruje do rywalizacji z Samsungiem Galaxy S7 czy LG G5.

Huawei P9Huawei P9 Fot. J. Sosnowska

Jednym z największych atutów urządzenia, produkowanego przez coraz popularniejszą w Europie chińską firmę, jest aparat sygnowany marką Leica. To legenda w świecie tradycyjnej fotografii.

Przeczytaj też: Huawei to nowy król smartfonów?

Wczoraj serwis Android Authority doniósł, że ten jeden z najważniejszych komponentów aparatu wcale nie został stworzony przez Leicę. 

Mydrivers odnotowuje, że aparat w Huawei P9 został wyprodukowany przez chińską firmę Sunny Optical Technology. 

To można by jeszcze uznać za rozwiązanie standardowe, bo nawet znane firmy zamawiają komponenty u konkurencji. W wielu smartfonach umieszczany jest na przykład aparat produkowany przez Sony. Portal Ubergizmodo wysuwa jednak o wiele poważniejsze oskarżenia:

Nazwa Leica, wydrukowana na tylnej części obudowy, to zwykły branding. Huawei pośrednio potwierdził, że moduł aparatu w P9 został certyfikowany przez Leicę i że niemiecki producent nie angażował się w produkcję i optykę. [...] Koniec końców, moduły fotograficzne w P9 i P9 Plus nie są zaprojektowane przez Leicę, a więc nie oczekujcie jakości, którą mogłyby zapewnić aparaty Leica.

Z tych doniesień wynikałoby więc, że Leica użyczyła jedynie swojej nazwy sprawdzając uprzednio, czy dzieło chińskiej firmy spełnia jej standardy. Oznaczałoby to również, że konsument kupuje produkt inny niż sądził. 

Huawei stanowczo zaprzecza

Chiński gigant odcina się od tego typu spekulacji. Firma wydała oficjalne oświadczenie.

P9 i P9 Plus są wynikiem współpracy inżynieryjnej pomiędzy Huawei, a Leicą. To pierwsza tego typu współpraca pomiędzy dwoma firmami w długoterminowym partnerstwie ogłoszonym w lutym. Od samego początku Leica była głęboko zaangażowana w rozwój obu urządzeń. Miała miejsce znacząca technologiczna współpraca pomiędzy Huawei i Leicą dotycząca wielu aspektów aparatu, wliczając w to projektowanie optyki, jakość obrazu, przetwarzanie danych, optymalizację, konstrukcję mechaniczną modułu oraz projekt graficznego interfejsu użytkownika. Aparaty w P9 i P9 Plus spełniają najwyższe standardy Leica. 

Dlaczego to, kto tworzył aparat w P9, jest tak istotne? Firma w dniu premiery zapewniała:

Od soczewek, przez sensory, na algorytmach przetwarzania obrazu kończąc, aparat w P9 został zaprojektowany jak profesjonalny sprzęt fotograficzny. Nowe urządzenie dostarcza swoim użytkownikom możliwość robienia zdjęć w jakości, która do tej pory była niedostępna w tej kategorii urządzeń.

Zaangażowanie niemieckiej Leiki ma być jednym z największych atutów chińskiego flagowca, gwarancją wyjątkowości aparatu, jednego z najważniejszych komponentów urządzenia. Ubergizmodo, który wysuwa najpoważniejsze oskarżenia, przyznaje jednocześnie, że aparat w pierwszych testach wypada bardzo dobrze. Może więc to właśnie jakość zdjęć jest największą gwarancją zaangażowania Leiki w projekt. 

Polskie przedstawicielstwo Huawei w przesłanym nam oświadczeniu podtrzymuje stanowisko przedstawione przez centralę firmy. 

Więcej o: