Naukowcy stworzyli holograficzny smartfon

Wyświetla hologramy, a do tego jest elastyczny. Będzie przyszłością branży?

Obecne na rynku smartfony są dojrzałymi i nowoczesnymi urządzeniami, wciąż jednak mogą być rozwijane. Naukowcy z Human Media Lab, jednostki badawczej Uniwersytetu Królowej z Kanady, stworzyli smartfon, który tego dowodzi.

Przeczytaj też: Hologram, który możesz... DOTKNĄĆ? TAK!

Ekran urządzenia jest w stanie wyświetlać holograficzny obraz. Efekt głębi i przestrzeni uzyskiwany jest w bardzo ciekawy sposób. W odróżnieniu od konsoli Nintendo 3DS nie jest oparty o kamerę śledzącą zmieniającą się pozycję użytkownika. Ekran innowacyjnego smartfonu to tradycyjny OLED o rozdzielczości Full HD. Efekt hologramu uzyskano pokrywając go drugą warstwą składającą się z 16 tysięcy miniaturowych soczewek.

Obraz, który widać na poniższym nagraniu nie ma zbyt wysokiej rozdzielczości  - wynosi ona jedynie 160x104 piksele. Istnieje jednak spora szansa, że wykorzystując ekran o większej rozdzielczości uda się uzyskać znacznie lepszy efekt.

Dodatkową cechą kanadyjskiego wynalazku jest jego elastyczność. Ekran OLED nie jest pokryty warstwą szkła, da się więc wyginać. Rozszerza to potencjalne zastosowanie urządzenia.

Holograficzny smartfon znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i w tej chwili trudno znaleźć dla niego rozwiązanie komercyjne. W przyszłości może być wykorzystany do stworzenia nowego rodzaju interfejsu użytkownika. Tego typu rozwiązania mogą być przyszłością branży.