Kompromitacji ePUAP ciąg dalszy. Ministerstwo: Wciąż nie wiemy, kiedy system zostanie naprawiony

W weekend doszło do awarii Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Po kilkudziesięciu godzinach system udało się naprawić, ale wciąż występują poważne problemy z jego działaniem.

AKTUALIZACJA:

W poniedziałek wieczorem na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawił się komunikat, z którego jasno wynika, że platforma ePUAP wciąż nie działa w sposób stabilny:

W związku z przedłużającą się niestabilnością systemu ePUAP Centralny Ośrodek Informatyki zgłosił do wykonawcy usterkę krytyczną w ramach gwarancji. W COI cały czas pracuje sztab kryzysowy, który stara się ustabilizować system. Na chwilę obecną moment ostatecznego usunięcia problemów nie został sprecyzowany – będzie ustalony po dokonaniu ustaleń z wykonawcą. Przykro nam z powodu niedogodności. Wspólnie z COI robimy wszystko, by jak najszybciej przywrócić normalne działanie systemu ePUAP

- czytamy w opublikowanym komunikacie.

MC zwróciło również, że kolejne awarie ePUAP potwierdzają wyniki przeprowadzonego niedawno audytu, który wykazał liczne błędy w architekturze platformy.

-----

„Dość poważna awaria ePUAP. Sztab antykryzysowy wdraża już plan awaryjny, by ją szybko wyeliminować. Za niedogodności przepraszamy” – poinformował w piątek wieczór Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstw Cyfryzacji.

Przez kolejne kilkadziesiąt godziny użytkownicy platformy ePUAP nie mogli skorzystać z systemu, który pozwala m.in. na złożenie wniosku o świadczenie 500 plus, opłacenie składek, czy też zmianę adresu do korespondencji.

Jeszcze tego samego dnia głos w sprawie zabrała Anna Streżyńska. Minister cyfryzacji przyznała, że doszło do fizycznego uszkodzenia systemu, a sam ePUAP został zbudowany bez backupu. Oznaczałoby to, że w razie awarii, ciągłość działania platformy nie może zostać zachowana, co jest kluczowe przy tego rodzaju projektach.

Anna Streżyńska nie ma jednak racji. Platforma ePUAP posiada środowisko zapasowe, na co zwrócił uwagę m.in. serwis Niebezpiecznik.pl, powołując się na oficjalną i publicznie dostępną dokumentację platformy. Na czym więc polega problem?

Wszystko wskazuje więc na to, że ePUAP nie jest w stanie w razie awarii samoczynnie przepiąć się na alternatywne (zapasowe) środowisko (brak tzw. mechanizmu HA/failover). Procedura przywrócenia wymaga ingerencji administratorów, którzy z kopii bezpieczeństwa odtwarzają brakujący składnik systemu lub ręcznie "przepinają” zapasowy element środowiska na środowisko produkcyjne

- pisze Niebezpiecznik.pl

"Zaorać ePUAP"

Po kilkudziesięciu godzinach, administratorom z Centralnego Ośrodka Informatyki udało się postawić ePUAP na nogi, a raczej na kolana. Obecnie platforma działa bardzo wolno, a skorzystanie z jakiekolwiek funkcji wymaga wręcz anielskiej cierpliwości.

Zdaje sobie z tego sprawę również sama Anna Streżyńska, która w sobotę w ostrych słowach skrytykowała sposób, w jaki została zbudowana platforma ePUAP.

"Tym razem awaria jest za poważna, żeby wystarczyło pogonienie ludzi. Sposób w jaki zbudowano ePUAP może być przedmiotem habilitacji. Pisałam już kiedyś, że gdyby nie środki UE to należałoby go zaorać" - podkreśla minister cyfryzacji".

Streżyńska podkreśliła, że twórca platformy Centrum Cyfrowej Administracji został już postawiony w stan likwidacji, a sam system został przeniesiony do Centralnego Ośrodka Informatyki. To nie tylko efekt licznych awarii ePUAP, ale i zewnętrznego audytu, który wykazał szereg podstawowych błędów w działaniu platformy.

Anna StreżyńskaAnna Streżyńska Facebook.com

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej została powołana do życia ustawą z 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. System został uruchomiony trzy lata później.

Platforma służy do komunikacji z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowy sposób. Aby skorzystać z większości usług oferowanych przez ePUAP należy założyć tzw. Profil Zaufany, który umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania tradycyjnego podpisu.

Więcej o: