Domowe centrum rozrywki w czarnej skrzynce? Testujemy multimedialne funkcje QNAP HS-251+

Daniel Maikowski
QNAP HS-251+ to potężne i funkcjonalne urządzenie, które może stać się twoim domowym centrum multimediów. Ale tylko wtedy, gdy będziesz w stanie wykorzytać choćby część jego potencjału.

Czym jest NAS? To rodzaj osobistego serwera, który pozwala nam w bezpieczny sposób przechowywać duże porcje danych. Mówiąc prościej, NAS pełni funkcję cyfrowej biblioteki multimediów, w której mogą znaleźć się umieścić dokumenty, zdjęcia, filmy czy też pliki audio.

Serwery NAS, które są dziś standardem w rozwiązaniach biurowych, wciąż mają problemy z zadomowieniem się w naszych salonach. Ich producenci starają się rozwiązać ten problem i coraz częściej rozbudowują swoje urządzenia o szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym powoli stają się one multimedialnym kombajnami. Jednym z takich multimedialnych NAS-ów jest bez wątpienia QNAP HS-251+, urządzenie, które miałem okazję testować.

QNAP HS-251+QNAP HS-251+ fot. Daniel Maikowski

Pod względem wizualnym QNAP HS-251+ pozytywnie zaskakuje. To już nie brzydkie plastikowe pudło z kilkoma wystającymi kablami, które chcemy trzymać w ukryciu, ale zgrabne urządzenie przypominające coś pomiędzy dekoderem telewizji kablowej, a odtwarzaczem Blu-ray.

Co ważne, producent zastosował w tym urządzeniu chłodzenie pasywne, co sprawia, że HS-251+ pracuje niemal bezszelestnie, a na pewno ciszej od wszystkich urządzeń znajdujących się pod moim telewizorem (dekoder, konsola i odtwarzacz Blu-ray).

QNAP HS-251+ pracuje pod kontrolą procesora Intel Celeron (2 GHz). Znajdziemy tu 2 GB pamięci RAM, dwa porty USB 3.0, dwa porty USB 2.0, dwa porty LAN oraz wyjście HDMI. Na przednim panelu znajdziemy magnetyczną klapę pod którą ukryto sloty na dwa dyski o pojemności do 8 TB, które mogą pracować w systemie RAID.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że QNAP nie dołącza do swojego NAS-a owych dysków. Musimy je nabyć sami. W przypadku testowanej konfiguracji zastosowano dyski WD Red o pojemności 4 TB, które został zaprojektowane z myślą o serwerach NAS. Są szybkie, ciche i charakteryzują się niskim poziomem poboru energii, co wpływa na ich żywotność.

QTSQTS QNAP HS-251+

Multimedialny kombajn?

Tak jak wskazuje tytuł, w niniejszym tekście chciałbym skupić się na multimedialnych możliwościach oferowanych przez QNAP HS-251+. Z kronikarskiego obowiązku warto wspomnieć o jego innych ciekawych funkcjach. Urządzenie pozwoli nam m.in.:

  • bezpiecznie przechowywać nasze dane (RAID);
  • tworzyć kopie zapasowe plików;
  • korzystać z urządzenia jako prywatnej chmury (myQNAPcloud);
  • zainstalować na urządzeniu wirtualną maszynę – możliwość instalacji środowisk
  • Windows, Linux oraz Android;
  • podłączyć urządzenie do telewizora (wejście HDMI);
  • podłączyć do urządzenia kamerę i korzystać z aplikacji Skype;
  • podłączyć mysz i klawiaturę;
  • korzystać z urządzenia jako systemu monitoringu (Surveillance Station).

QNAP HS-251+ pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego QTS (QNAP Turbo NAS), który możemy uruchomić z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki QTS, możemy zarządzać wszystkimi ustawieniami i funkcjami naszego urządzenia. Znajdziemy tu panel sterowania, odtwarzacze multimediów, a nawet prosty sklep z aplikacjami.

Jedną z takich aplikacji jest HD Station. To rodzaj multimedialnego centrum rozrywki, który uruchamiamy poprzez podłączenie NAS-a do telewizora za pośrednictwem kabla HDMI. HD Station daje nam dostęp do szeregu innych aplikacji takich jak Chrome, Firefox, Spotify, Skype czy TuneInRadio - z poziomu ekranu naszego telewizora.

QTSQTS fot. Daniel Maikowski

Warto zaznaczyć, że do obsługi większości z nich niezbędna jest klawiatura i/lub mysz, którą podpinamy do serwera za pośrednictwem jednego z portów USB. Jeśli takowych akcesoriów nie posiadamy, to już na wstępie możemy się nieco rozczarować.

Dołączony do urządzenia pilot w zupełności wystarczy natomiast do nawigowania po dwóch aplikacjach, których obsługa wydaje się być jedną z największych zalet QNAP HS-251+. Mowa o Kodi i Plex. To prawdziwe multimedialne "kombajny", a każdy kto kiedykolwiek z nich korzystał, wie, że w tych słowach nie ma nawet krzty przesady.

Kodi (dawniej XBMC), to odtwarzacz, który bezproblemowo obsłuży niemal każdy format multimedialny. Co więcej, aplikację możemy rozbudowywać o dodatkowe moduły (plugins), które jeszcze bardziej rozszerzą jej funkcjonalności.

QNAP HS-251+QNAP HS-251+ fot. Daniel Maikowski

Plex to z kolei nie tyle sam odtwarzacz, co serwer mediów. Gdy dodamy do niego nasz katalog z filmami i muzyką, to aplikacja automatycznie znajdzie dla nich okładki i opisy. Plex obsługuje również pliki z napisami w formacie SRT.

Jedną z zalet QNAP HS-251+ jest dobra współpraca ze środowiskiem Apple. Urządzenie obsługuje biblioteki iTunes oraz funkcję Time Machine, co pozwala zapisywanie kopii danych i synchronizację z wszystkimi "jabłkowymi" urządzeniami.

Testowany serwer bezproblemowo poradził sobie także z obsługą innych standardów współdzielenia i streamingu multimediów, takich jak popularny DLNA czy Chromecast.

QNAP HS-251+QNAP HS-251+ fot. Daniel Maikowski

QNAP HS-251+ ma wszelkie predyspozycje, aby być centrum domowej rozrywki, ale tylko w przypadku użytkownika, który będzie w stanie wykorzystać choćby część potencjału tego urządzenia. Wykorzystywanie go jedynie jako prostego odtwarzacza wideo czy przeglądarki zdjęć byłoby marnowaniem tego potencjału. Zresztą, nie zachęca do tego cena urządzenia (1699 zł + cena dysków).

Jeśli jesteś typem geeka i lubisz mieć pełną kontrolę nad każdym urządzeniem, z którego korzystasz, to QNAP HS-251+ pomoże ci stworzyć w pełni spersonalizowane domowe centrum rozrywki. Jeśli jednak cenisz sobie prostotę i łatwy dostęp do multimediów, to urządzenie to może okazać się nieco zbyt złożonym rozwiązaniem.

Więcej o: