Facebook, Google, Microsoft wprowadzają restrykcyjne zasady. Koniec mowy nienawiści?

Facebook, Microsoft, YouTube i Twitter zawarły z władzami Unii Europejskiej nowe porozumienie dotyczące mowy nienawiści. Wszelkie rasistowskie i ksenofobiczne wpisy mają znikać błyskawicznie.

 Unia Europejska próbuje rozwiązać problem mowy nienawiści, która wylewa się z internetu w związku z kryzysem imigracyjnym. Władze UE zawarły porozumienie z przedstawicielami najważniejszych firm technologicznych.

Przeczytaj też: Facebook i Snapchat nie szczędzą milionów na te aplikacje

Facebook, Google, Microsoft i Twitter zobowiązali się do usuwania rasistowskich i ksenofobicznych wpisów najszybciej jak to możliwe - w nie więcej niż 24 godziny.

Media społecznościowe są niestety jednym z narzędzi, za pomocą którego terroryści próbują radykalizować młodzież oraz siać nienawiść i przemoc. [...] Porozumienie jest istotnym krokiem ku temu, by internet został miejscem wolnej demokratycznej ekspresji, gdzie europejskie wartości i prawa są przestrzegane.

- stwierdziła Vera Jourova z Komisji Europejskiej. 

Przeciwnicy porozumienia nazywają je cenzurą i dyktaturą. "Od dziś możesz pisać tylko to, co nam się podoba" - stwierdza jeden z nich na Facebooku. 

Spotted: Obozy ZagładySpotted: Obozy Zagłady Fot. Facebook

Problem mowy nienawiści jest jednak widoczny. W sieci można znaleźć sporo wpisów jawnie nawołujących do ludobójstwa, eksterminacji określonych nacji, ras, pełne niestosownych kpin i żartów, takich jak poniższy:

Żydzi: Hans, Hans, zbuduj nam dom!Hans: Dobrze moi żydzi, tylko obiecajcie, że nie będziecie stali w oknie. Jeśli zobaczę was w oknie to na rozstrzelanie!Żydzi: Dobrze, dobrze Hans, jesteś taki dobryI HANS POSTAWIŁ IM SZKLARNIĘ #YOLO

Właśnie taki wpis uważany jest powszechnie za mowę nienawiści. I właśnie tego typu wpisy blokować ma nowe porozumienie. 

Jest to historyczne porozumienie, które nie mogło nadejść w lepszym czasie

- powiedział Mosze Kantor, przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów cytowany przez Kresy.pl

Na podstawie: Mirror.co.uk

Więcej o:
Komentarze (126)
Facebook, Google, Microsoft wprowadzają restrykcyjne zasady. Koniec mowy nienawiści?
Zaloguj się
 • matprot

  Oceniono 19 razy 19

  Czy życzenie ateistom śmierci albo nazywanie ich "niewiernymi psami" będzie podpadało pod mowę nienawiści?
  Ile osób znających język arabski będzie zajmowało się wyszukiwaniem tego typu wpisów? (I czy będą oni zatrudnieni przez Facebooka, Microsoft, YouTuba i Twittera... czy może to będą "państwowe" etaty i wyłapywaniem takich wpisów będą zajmowali się unijni urzędnicy?).
  Więcej konkretów gazeto! A jeżeli w notatce z PAP takich brakuje to niech Kędzierski łapie za telefon i się dowiaduje. (Niech się dzieciak w końcu poczuje jak prawdziwy dziennikarz, który pisze artykuł, a nie tylko tłumaczy i wkleja).

 • latrynawyborcza

  Oceniono 28 razy 14

  Zablokują Pakistan?
  "Doradcy w pakistańskim rządzie zaproponowali ustawę, dzięki której mężczyźni mogliby w pełni legalnie stosować "lekką przemoc" wobec swoich żon.

  Dokument, który pozwoli na w pełni legalne bicie żon nosi jakże znamienną nazwę The Council of Islamic Ideology (CII). Według regulacji proponowanych przez pakistańskich polityków żonę będzie można bić np. w przypadku, gdy będzie mówiła na tyle głośno, że mogliby ją usłyszeć sąsiedzi. Inne przypadki, w których można zbić żonę na kwaśne jabłko? Gdy nie nosi hidżabu, gdy odmawia seksu, albo gdy nie myje się po stosunku i okresie.

  W okrutnych i obrzydliwych przepisach znalazły się również wskazania jak należy bić swoje żony. Wskazywano m.in., że kobiet nie należy bić miotłą, uderzać w oczy i w nos oraz łamać im kości."

 • justas32

  Oceniono 30 razy 10

  To perfidne uderzenie w rząd PIS. Jak będą mogli prowadzić kampanię wyborczą ? To spisek ...

 • paniczmorales

  Oceniono 13 razy 9

  Zobaczcie jak bardzo się zaplątaliście w politycznej poprawności- mam na mysli podpis pod zdjęciem- imigrant w obozie dla uchodźców... prosze przeczytać. Co on tam robi? Imigrant w obozie dla UCHODŹCÓW. Młody, wypasiony, dobrze ubrany, z sygnetem na łapie... sami lewacy się zakręciliście. A cenzurę wsadźcie sobie w buty- jak europejczycy wyjdą na ulicę to sami staniecie się uchodźcami i wasz Sorosz wam nie pomoże.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 10 razy 8

  Nazwali Europejczyków "Terrorystami". Kiedy można się spodziewać pierwszych nalotów dywanowych i obozów koncentracyjnych dla niesfornych rodzimych mieszkańców UE, którzy sieją "mowę nienawiści" wobec imigrantów muzułmańskich? Na pierwszy odstrzał Francuzi, Anglicy, Niemcy, Austriacy a może Polacy?

 • frusto

  Oceniono 8 razy 8

  Czyli czarny humor będzie blokowany? Czy tylko wtedy, jeżeli dotyczy Żydów?

  "Mowa nienawiści" ma zbyt rozmytą definicję, by można było o niej mówić serio. Zazwyczaj bywa używana jako tępe narzędzie do okaleczenia przeciwników w ideologicznych dyskusjach. Czasami samo wskazywanie faktów bywa odbierane jako mowa nienawiści (np. jeżeli powie się o nadreprezentacji muzułmanów wśród przestępców seksualnych w Szwecji). Dlatego jestem przeciwko wszelkim ograniczaniom, za wyjątkiem naprawdę oczywistych wezwań do przemocy albo oczerniania.

  A już sama ta nowomowa jest po prostu obrzydliwa: "zabraniamy ludziom mówić, co myślą, by internet pozostał miejscem wolnej, demokratycznej ekspresji".

 • polskirozlamacz

  Oceniono 7 razy 7

  "Właśnie taki wpis uważany jest powszechnie za mowę nienawiści."

  Nie, na pewno nie powszechnie. To jest przykład dowcipu w złym guście, niemającego jednak nic wspólnego z mową nienawiści.

 • av99

  Oceniono 13 razy 7

  I skąd później zdziwienie, że w Europie odradza się nazizm? Kneblujcie ludziom usta, wciskajcie 'jedynie słuszny światopogląd' - UE skończy jak ZSRR i demoludy, tylko znacznie szybciej. Każda próba cenzury przynosiła zawsze rezultat odwrotny od zamierzonego.

 • ulanzalasem

  Oceniono 6 razy 6

  Żeby nie skończyło się cenzurą...bo wtedy ludzie znajdą innym sposób czy inne miejsca na swoje rozmowy. Gazeta blokuje wszystkie wypowiedzi na temat uchodźców/imigrantów - zamiast usuwać te łamiące prawo. Robi tak jako jedyny z dużych portali w Polsce.
  O ile hejtem będą stwierdzenia o gazowaniu, pałowaniu, strzelaniu to rozumiem. Jeśli natomiast podpadną pod to negatywne wypowiedzi co do braku zrozumienia polityki np. Merkel to będzie już właśnie cenzura.
  Jeśli Anglik powie, że Polacy są przestępcami to będzie trochę nieprawdziwy ogólnik, jeśli powie że popełniają ich najwięcej to będzie półprawda. Bo z przyjezdnych może i tak...ale dlatego, że jest w UK Polaków najwięcej w tej grupie, ale już procentowo w swojej grupie są inni, którzy popełniają ich więcej.
  Czy stwierdzenie, że wielu imigrantów chce po prosty osiąść w bogatym kraju, załapać się na jakieś lepsze czy gorsze mieszkanie, może socjał, dostać obywatelstwo to hejt czy stwierdzenie faktów ? A to, że imigranci niechętnie się integrują, tworzą getta, poddają się łatwo indoktrynacji np. ze strony immamów głoszących agresywne przesłanie to hejt czy stwierdzenie prawdy ?

  "Rząd Danii ogłosił projekt ustawy przewidujący, że zagraniczni kaznodzieje szerzący nienawiść będą mieli zakaz pobytu w tym kraju, a w przypadku obywateli państw UE, zostaną objęci nadzorem - podaje AFP, zauważając, że jest to wymierzone w radykalnych imamów.
  Projekt ustawy ogłosił we wtorek minister kultury i ds. Kościoła Bertel Haarder. W jego komunikacie czytamy, że jest ona wymierzona w "zagranicznych kaznodziejów wykazujących zachowania i głoszących wartości sprzeczne z podstawowymi wartościami duńskimi". "
  gazetaprawna.pl

  To też hejt ?

  A co z komentarzami o pracy dziennikarzy, polityków, mediów ogólnie, poszczególnych produktów, towarów, usług, firm, korporacji ? Czy to nie ślepa droga do cenzury, kneblowania ust ? Bo ja widzę np. fanów serialu X czy artysty X - i wg nich nie można się wypowiadać jeśli się czegoś nie wychwala pod niebiosa. Nie wiem czy to są konta i komentarze sponsorowane czy niektórzy ludzie mają tak wyprane mózgi. I teraz dołóżmy do tego takie przepisy i np. działalność różnych agencji, korporacji i mamy gotową cenzurę. Najgorszą z możliwość w demokracji.
  Ja nie widzę nic złego w żartach czy nawet kpinach do póki nie obrażają kogoś osobiście i publicznie, Zresztą np. politycy muszą być gotowi również na krytykę publiczną, oczywiście nie kłamliwą, ale jednak poziom oceny ich działalności jest szeroki. Dobrym przykładem jest wyrok w zawieszeniu dla modelki z Turcji, która udostępniając na portalu społecznościowym jakiś tekst niby go obraziła czy Merkel, która pozwoliła ścigać u siebie w Niemczech komika za obrazę Erdogada, który jak wiadomo działa tak samo jak Putin. Autocenzura jest najgorsza, brak krytycyzmu i zdrowej oceny i swobody wypowiedzi to utrata wolności. Jeśli ktoś widzi naruszenie prawa niech je zgłosi odpowiednim organom, a odgórna cenzura i polityczna poprawność mogą się źle skończyć, przesileniem w drugą stronę ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX