To pies? A może osioł? Żyrafa? Nowy robot od Boston Dynamics

Miłośnikom wszelkiej maści robotów marki Boston Dynamics przedstawiać nie trzeba. Poznajcie ich najnowsze dziecko - przypominającego... w zasadzie nie do końca wiadomo co autonomicznego robota SpotMini.

Roboty Boston Dynamics śnią się po nocach miłośnikom teorii spiskowych o maszynach z serii filmów o Terminatorze zyskujących samoświadomość. Nic dziwnego, bo konstrukcje z jakich ta firma słynie częściej budzą wśród oglądających mieszankę odrazy i przerażenia. Wystarczy wspomnieć galopującego szybciej od Usaina Bolta robota Cheetach czy poddawanego licznym torturom humanoidalnego Atlasa.

Wyczuwamy, że kolejny owoc pracy inżynierów z Boston Dynamics ma nieco ocieplić ten wizerunek. Poznajcie SpotMini - skrzyżowanie psa, osła i żyrafy (szczególnie po dodaniu ramienia z chwytakiem przypominającym paszczę).

SpotMini waży 25 kilogramów (z ramieniem około 30). Wbudowana bateria wystarcza mu na 90 minut aktywności. Jak widać na poniższym wideo doskonale radzi sobie w w domowych warunkach w roli pomocnika w kuchni. Może wchodzić po schodach, a nawet podniesie się po starym jak świat numerze ze skórką od banana.

 

W porównaniu do innych konstrukcji Boston Dynamics SpotMini jest stosunkowo cichy. Polecamy obejrzeć film do samego końca, bo tam dobrze widać, że nowy pupil nie wyszedł jeszcze z fazy testów. Aż dziwne, że obecny właściciel firmy, czyli Alphabet (Google) chce się jej pozbyć.

To co to w końcu jest? Pies, osioł, czy żyrafa?

Więcej o: