Hyperloop powstaje za... rosyjskie pieniądze? Oczko w głowie Putina

Robert Kędzierski
Hyperloop, rewolucyjny środek transportu tworzony przez spółkę Elona Muska, bardzo podoba się zarówno Władimirowi Putinowi, jak i rosyjskim inwestorom. Inwestują grube miliony.


- napisał w swoim komentarzu Piszewar. 

W 2013 roku Elon Musk zaprezentował koncepcję rewolucyjnego środka transportu. HyperLoop, będący połączeniem koncepcji poduszkowca i pociągu, ma pozwolić podróżować z niewyobrażalnie wielką prędkością dochodzącą do 1200 kilometrów na godzinę.

Agencja Bloomberg donosi, że jednym z największych zwolenników nowego pomysłu jest Władimir Putin. Rosyjskie instytucje naukowe już dziś tworzą plany, według których nowy środek transportu łączy centra miast z lotniskami. Znacznie większe znaczenie ma jednak zaangażowanie finansowe. Rosyjscy oligarchowie, powiązani z Putinem, zainwestowali, według Bloomberga, większość ze stu milionów dolarów, jakimi dysponuje na badania Hyperloop. 

Podczas ostatniego forum ekonomicznego, które odbyło się w Sankt Petersburgu, Władimir Putin miał rozmawiać z Shewrinem Piszewarem, który inwestuje zarówno w Hyperloop, jak i Ubera.

Putin wyraził olbrzymie zainteresowanie Hyperloopem i obiecał wsparcie we wprowadzeniu projektu w życie.

- miał zapewnić rzecznik prezydenta Rosji.

Nowy środek transportu, który jeszcze niedawno wydawał się pomysłem bez szans na realizację, może być sposobem na ustanowienie nowego "jedwabnego szlaku" łączącego Chiny i Europę. Putin wierzy, że Hyperloop może zrewolucjonizować transport, logistykę i handel. Na spotkaniu w Petersburgu oprócz Piszewara obecni byli przedstawicie osiemnastu funduszy inwestycyjnych. Prezydent Rosji zachęcał ich do przychylnego spojrzenia na projektu Muska. 

Władimir Putin stwierdził, że Hyperloop całkowicie zmieni światową ekonomię.

 

Jeśli Hyperloop ma faktycznie być rewolucją w transporcie do prac nad nim powinny włączyć się również amerykańskie władze i firmy inwestycyjne. Nieco dziwi, dlaczego to właśnie Rosjanie inwestują w amerykański projekt najbardziej ochoczo

Więcej o: