Hyperloop w Rosji. Moskwiczanie będą podróżować z prędkością 1200km/h?

Robert Kędzierski
Nasi wschodni sąsiedzi mają szansę skorzystać w największej rewolucji w transporcie od czasu pojawienia się samolotów.

Hyperloop One, spółka, za którą stoi miliarder Elon Musk, i władze Moskwy, podpisali porozumienie. Na oficjalnej stronie twórcy ultranowoczesnego systemu transportu poinformowano, o rozpoczęciu prac nad wybudowaniem w Moskwie pierwszego, testowego odcinka Hyperloopa.

Rewolucja na miarę samolotu

Nowy środek transportu jest jednym z dość szalonych i kontrowersyjnych projektów Elona Muska. Miliardera, który stworzył Teslę, firmę produkującą elektryczne samochody, Space X - spółkę pracującą nad rakietą kosmiczną wielokrotnego użytku, założyciela serwisu PayPal. 

Przeczytaj też: Jak działa Hyperloop? Wyjaśniamy.

Hyperloop jest tubą, w której wagony z pasażerami poruszają się z olbrzymią, dochodzącą do 1200 km/h, prędkością. Osiąga się ją m.in. dzięki podciśnieniu panującemu w tunelu. 

Twórcy porozumienia podkreślają, że spośród 16 milionów mieszkańców Moskwy wielu traci długie godziny podróżując w swoje rodzinne strony samochodami. Hyperloop mógłby znacząco skrócić czas podróży.

Moskwa nie jest jedyną stolicą, która wierzy w sens projektu Elona Muska. Wired wyjaśnia, że podobne porozumienia podpisały też władze Wielkiej Brytanii. Planują połączyć nowym środkiem transportu Londyn z odległym o 663 kilometry Glasgow. W tej chwili podróż pociągiem zajmuje 4,5 godziny, samochodem 6,5 godziny. Hyperloop będzie potrzebował jedynie 30 minut. I dlatego właśnie może być największą rewolucją w transporcie. Sukces projektu wciąż pozostaje jednak niewiadomą. 

Warto przypomnieć, że naukowcy również chcą, by w Polsce działał Hyperloop. Sądząc po tempie prac nad autostradami i szlakami kolejowymi możemy jednak wątpić, czy w naszym kraju projekt miałby realne szanse na sukces. 

Więcej o: