Windows 10, zaprezentowany rok temu, doczekał się ważnej aktualizacji o nazwie "Anniversary Update". Jest już dostępna dla polskich konsumentów. Przy domyślnych ustawieniach systemu powinna samoczynnie się zainstalować. Wystarczy ponownie uruchomić komputer, a wtedy zobaczymy nowości, które przygotował Microsoft. Oto najważniejsze z nich.
Aktualizacja nie jest rewolucją, dlatego część użytkowników, pomimo wielu ciekawych funkcji, jakie ze sobą niesie, może... nie zauważyć różnicy. Dopiero bardziej dogłębne przyjrzenie się systemowi pozwala je poznać.
Przeczytaj też: Nie chciała Windows 10. Skończyło się na odszkodowaniu.
Rzucą się w oczy jako pierwsze. Microsoft wprowadził, znaną użytkownikom Windows Phone, alfabetyczną listę aplikacji. Klikając ikonkę Windows z lewym dolnym rogu, a następnie wybierając na samym dole przycisk "Wszystkie aplikacje" zobaczymy listę, którą przewijać można za pomocą rolki myszy.
To jedna z najważniejszych funkcji, która pozwala na tworzenie ręcznych notatek. Za pomocą rysika, jak i myszki czy palca, możemy zaznaczać obszary na ekranie, rysować strzałki, tworzyć notatki. Funkcja najlepiej sprawdza się w przeglądarce Edge - wszystko co widzimy na stronie może zostać oznaczone i przesłane w dowolny sposób do znajomych czy współpracowników. I właśnie to jest głównym celem nowej funkcji - pozwala lepiej zobrazować to, o czym mówimy.
Jak wygląda dostępność funkcji w Polsce? W rozmowie z nami wyjaśniła to Joanna Frąckowiak, Rzecznik Prasowy w polskim oddziale Microsoft.
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że Windows Ink jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez użytkowników funkcjonalności w Windows 10 po Anniversary Update. Będzie on dostępny we wszystkich językach, w których działa Windows 10, co oznacza, że będą mogli z niego korzystać również użytkownicy z Polski. Microsoft potwierdza, że Windows Ink wzbudził duże zainteresowanie i dlatego pracuje aktualnie z partnerami nad poszerzeniem dostępności tej funkcji dla jak największej liczby urządzeń. Niektórzy z partnerów, choćby tacy jak HP czy Acer, już wspierają Windows Ink na swoich urządzeniach. Kolejni producenci wprowadzą takie wsparcie w najbliższych miesiącach, wraz z pojawieniem się na rynku nowych urządzeń.
Microsoft postanowił kolejny raz zawalczyć o swoją przeglądarkę. Do Edge zostaje dodana ważna, znana z Chrome czy Firefoxa, funkcja rozszerzeń. Zostaną one zintegrowane z centrum powiadomień, dzięki czemu Edge staje się bardziej przydatną przeglądarką.
Windows 10 ma też jeszcze jedną, chyba najistotniejszą funkcję - integrację z urządzeniami z Androidem. Niestety jest ona zarządzana przez Cortaną, wirtualną asystentkę. A ta w polskiej wersji Windows jest niedostępna. Oznacza to, że za pomocą komputera z Windows 10 nie odbierzemy powiadomień ze smartfona (np. wiadomości SMS). Wielka szkoda, że funkcja, która wydawała się najbardziej przełomowa jest w Polsce niedostępna.
Emulator Windows 10 Fot. Microsoft
Microsoft uruchomił bardzo ciekawą stronę, która pozwala zapoznać się ze wszystkimi istotnymi cechami Windows 10. Pod tym adresem znajduje się wirtualny emulator prezentujący działanie systemu na wszystkich urządzeniach - komputerze, tablecie i smartfonie. Z lewej strony możemy wybrać rodzaj aktywności - np. praca na różnych urządzeniach. Zobaczymy wtedy filmik pokazujący jak aplikacja pobrana na komputerze staje się automatycznie dostępna również na tablecie.
Windows 10 Anniversary Update przynosi na pewno mniej nowości, niż sam Windows 10. System został dobrze zoptymalizowany do pracy na różnych urządzeniach, niestety poza komputerami Windows jest zdecydowanie mniej popularny.
Windows 10 już nie jest darmowy
Microsoft wyjaśnił też kwestię opłat - użytkownicy Windows 7, 8 i 8.1 przesiadający się na najnowszy system będą musieli za niego zapłacić.
Microsoft dał użytkownikom poprzednich wersji systemu Windows równo rok na skorzystanie z oferty darmowej aktualizacji komputerów do Windows 10. 29 lipca stanowił datę końcową dla darmowego uaktualnienia do Windows 10 i od tego dnia najnowszy system Microsoft przestał już być darmowy.
- wyjaśniła przedstawicielka firmy.
Wciąż czekamy na oficjalne stanowisko Microsoftu dotyczące działania integracji z urządzeniami z Androidem. Tekst zostanie zaktualizowany.