Linux kończy 25 lat. Nie uwierzysz, ale ty również z niego korzystasz!

25 lat temu Linus Torvalds, twórca Linuksa, uważał, że jego projekt będzie tylko hobby. Dziś Linux wykorzystywany jest częściej niż myślisz!

"Rok Linuksa” to nieco drwiące hasło, wyśmiewające małą popularność Linuksa i wiarę w to, że sytuacja się zmieni. Na tę chwilę trudno być optymistą, bo udział Linuksa na komputerach osobistych to nieco ponad 2%. Mało, jak na coś, co istnieje już 25 lat, prawda? Znaczenie Linuksa jest jednak znacznie większe.

Linux - duży i profesjonalny

Można spierać się o dokładną datę premiery, ale faktem jest, że historia rozpoczęła się 25 sierpnia 1991 roku. To właśnie wtedy Linus Torvalds poinformował na forum, że zabiera się za darmowy system operacyjny. Miał to być projekt, który - według twórcy - na pewno nie będzie duży i profesjonalny.

Linus TorvalsLinus Torvals fot. Aalto University/YouTube

O tym, jak Torvalds się mylił, świadczy niedawny raport Linux Foundation. Wynika z niego, że przez 25 lat 13,5 tysiąca developerów z ponad 1300 ekip z całego świata rozwijało jądro Linuksa. Wśród firm najmocniej sponsorujących rozwój Linuksa znajdziemy takie nazwy jak Google, Samsung, Intel, IBM czy AMD. Co więcej, tylko 7,7% twórców jest nieopłacanych. Jeszcze w 2011 było ich niecałe 15%. To pokazuje znaczenie Linuksa. "Nieprofesjonalna" wizja się nie spełniła. 

Ty też korzystasz z Linuksa

Jak to możliwe? Linux może i jest zainstalowany na niewielkiej liczbie komputerów osobistych, ale to nie oznacza, że korzysta się z niego tylko tam. Wręcz przeciwnie. Wystarczy powiedzieć, że Android to system operacyjny z jądrem Linuksa! Czyli 66% użytkowników sprzętów mobilnych korzysta z dzieła Torvaldsa.

Linux wykorzystywany jest również w superkomputerach, inteligentnych telewizorach, smartwatchach, routerach, konsolach do gier, smartfonach, takich urządzeniach jak Raspberry Pi i wielu, wielu innych elektronicznych sprzętach. Słowem, Linux i oparte na nim systemy operacyjne działają wokół nas, z czego bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy. I właśnie dlatego 25 urodziny Linuksa to bardzo ważne wydarzenie.

Rok Linuksa nadchodzi

Linus Torvalds przyznał niedawno, że poświęci kolejne 25 lat na popularyzację Linuksa. Patrząc na to, co przez ostatnie ćwierć wieku udało się osiągnąć, spokojnie można wierzyć w to, że "rok Linuksa” wciąż przed nami.