OVH otwiera centrum danych w Polsce i inwestuje 1,5 miliarda euro w rozwój. Możemy na tym skorzystać

OVH, firma z polskimi korzeniami, uruchamia w Polsce centrum danych. Zamierza dostarczać polskim klientom najnowocześniejsze usługi, co ma wspomóc naszą gospodarkę i ułatwić rodzimym startupom globalną ekspansję.

OVH, francuski gigant branży teleinformatycznej, ogłosił pięcioletni plan rozwoju. Podczas konferencji OVH Summit, która odbyła się 11 października w Paryżu, omówiono harmonogram inwestycyjny w którym uwzględniono również Polskę. 

Centrum danych w Polsce

Firma otwiera pod Warszawą swoje centrum danych. Jest to część sporej, bo liczącej 1,5 miliarda inwestycji. Tyle OVH, specjalizująca się w szeroko pojętym hostingu, zamierza wydać w ciągu najbliższych pięciu lat m.in. na budowę 10 centrów danych. Jest to możliwe pośrednio również dzięki nawiązaniu partnerstwa z KKR i TowerBrook Capital Partners. Fundusze inwestycyjne zdecydowały się wesprzeć francuskiego giganta kwotą 250 milionów euro.

Ambitny plan inwestycyjny ma uczynić z OVH firmę globalną, mogącą konkurować z liderami takimi jak chociażby Amazon.

Nowe centra danych budowane na całym świecie mają ułatwić również polskim firmom globalną ekspansję. OVH liczy z kolei, że nowe centrum danych, najbardziej wysunięte na wschód, pozwoli na ekspansję na rynki wschodnie, wliczając w to Rosję.

Budując nowe centrum danych zadbaliśmy o jego najwyższą jakość technologiczną. W Polsce, jak i w innych lokalizacjach, wyposażamy nasze centra danych w unikatowe technologie OVH, takie jak chłodzenie cieczą. Nie mniej istotna jest kwestia połączenia sieciowego. Do Centrum danych prowadzą dwa, niezależne połączenia światłowodowe.

- powiedział Octave Klaba, założyciel i jednocześnie dyrektor ds. technologii OVH.

W polskim centrum danych znajdującym się w Ożarowie Mazowieckim ma znaleźć się docelowo 30 tys. serwerów wykonanych według autorskiej technologii OVH. Firma opracowała własny system chłodzenia cieczą. W ciągu pięciu lat OVH zamierza wybudować na całym świecie 10 nowych centrów - zarówno w Europie jak i w USA.

Polska innowacyjnym sercem OVH

Warto wyjaśnić OVH jest związny z Polską od ponad dekady. To właśnie w Polsce znajduje się centrum rozwojowo-badawcze francuskiego giganta. 

Rynek Europy Środkowo - Wschodniej jest dla nas niezwykle ważny. Polski oddział był pierwszym założonym przez OVH poza Francją. Filia nad Wisłą jest dla nas bardzo istotna nie tylko ze względu na przychody, ale także fakt ulokowania tutaj działu badawczo-rozwojowego. Polscy inżynierowie we współpracy z kolegami z Francji i Kanady, rozwijają produkty oferowane przez OVH.Ogromny potencjał tego regionu oraz duże zainteresowanie ze strony klientów wpłynęły na decyzję o budowie centrum danych właśnie w Polsce.

- stwierdza Laurent Allard, prezes OVH.

Polskie firmy mogą skorzystać

Zdaniem przedstawicieli OVH zarówno w Polsce, jak i w Europie i USA będzie rosnąć zapotrzebowanie na centra danych. W nadchodzących sześciu latach wartość rynku data center w Polsce sięgnie ponad 1,5 mld zł. Firma podkreśla, że ich integralną częścią jest gigantyczny pakiet usług, z których skorzystać mogą polskie firmy. I to bez względu na to jaka jest skala ich zapotrzebowań.

Dlatego OVH wkrótce uruchomi w naszym kraju Marketplace. To specjalna platforma z gotowymi rozwiązaniami informatycznymi. Można z nich korzystać bez eksperckiej wiedzy, wybierać poszczególne moduły.

 

To wszystko ma sprawić, że polskie rozwiązania - aplikacje, serwisy internetowe - będą łatwiej, taniej i szybciej dostępne globalnie. Polacy mogą na tym skorzystać. Potrzebne są tylko przebojowe pomysły i kapitał pozwalający korzystać z narzędzi. 

OVH to europejski potentat założony w roku 1999 we Francji przez Octava Klabę. Forma jest własnością rodziny Klabów: Henryka, Haliny, Octave i Mirosława.

Więcej o: