Pełnoprawny komputer z Windows 10, który zmieści się w kieszeni. Oto Ockel Sirius A

Ockel Sirius A to pełnoprawny komputer z Windows 10. Spokojnie mieści się w kieszeni spodni, a mimo to ma wszystkie porty potrzebne do normalnej pracy.

Sirius A to nowy projekt firmy Ockel zajmującej się produkcją kieszonkowych PC. Niedawno na Indiegogo wystartowali z kampanią mającą sfinansować projekt. Potrzebne było 100 tys. dolarów. Na 23 dni przed końcem zbiórki na koncie mają już 251 proc. tej kwoty.

Czym Sirius A tak zachwycił internautów?

To miniaturowy komputer z 6-calowym ekranem, który - przynajmniej w niektórych zastosowaniach - może zastąpić laptopa. Podobnie jak w przypadku wielu komputerków mamy tu do dyspozycji Windows 10, w miarę solidne podzespoły i bardzo rozbudowany zestaw portów.

Komputer, który mieści się w kieszeniKomputer, który mieści się w kieszeni fot. materiały reklamowe producenta

Tym razem dodano jednak niewielki ekran i baterię. Dzięki temu możemy w domu pracować na Sirius A jak na normalnym komputerze (podłączając do niego klawiaturę, mysz i monitor), wychodząc schować go do kieszeni i zabrać do biura, aby np. zaprezentować pewien projekt podpinając komputerek do telewizora. 

O ile możemy pozwolić sobie na podłączenie Siriusa A do ekranu, klawiatury i myszy, praca na nim może być wygodna. Niestety niewielki ekran przyda się raczej w celach rozrywkowych, niż do codziennej pracy. Tu przewagę ma laptop.

Specyfikacja:

Za (w miarę) sprawną pracę odpowiada czterordzeniowy procesor Intel Atom x7-Z8750 o taktowaniu 1,6 GHz w trybie standardowym z możliwością chwilowego zwiększenia wydajności do  2,56 GHz. Do pomocy jest tu 4 GB RAM i 64 GB wewnętrznej pamięci eMMC (jest możliwość dodania karty Micro SD). 6-calowy ekran o rozdzielczości Full HD jest oczywiście dotykowy, a podzespoły chłodzone są pasywnie.

InterfejsyInterfejsy fot. materiały reklamowe producenta

Na pokładzie znalazły się moduły Wi-Fi, Bluetooth, baterię o pojemności 3000 mAh, kamerkę internetową, mikrofon i głośniki stareo. Jest także pełen zestaw interfejsów, takich jak LAN, DisplayPort, HDMI czy dwa pełne porty USB 3.0. To sprawiło, że grubość Siriusa A waha się od 6 do 20 mm. Dzięki temu ekran pochylony jest w stronę użytkownika.

Dopiero w przyszłym roku

Podstawowa wersja urządzenia kosztowała 499 dolarów i została już wyprzedana. Zamówić można jeszcze zestaw z power bankiem i kartą Micro SD 128 GB za 559 dolarów.

Trzy wersje kolorystyczneTrzy wersje kolorystyczne fot. materiały reklamowe producenta

Obudowa Siriusa A jest aluminiowa i występuje w trzech wersjach kolorystycznych. Wysyłka zamówień rozpocząć się ma dopiero w maju 2017 roku.

Więcej o: