Jak przechować dane w chmurze?

Duże firmy dostrzegają coraz większą rolę informatyzacji. Zwiększają liczbę urządzeń i usprawniają swoje systemy informatyczne, które umożliwiają im wzmocnienie swojej pozycji na rynku. Nowoczesne systemy i urządzenia wymagają także dobrego zabezpieczenia przed wzmożonymi atakami hackerskimi lub awariami.
embed

Rozwiązaniem jest outsourcing w postaci centrum przechowywania danych, które zapewnia nie tylko najlepszą jakość obsługi i nieprzerwaną pracę systemów informatycznych, ale przede wszystkim bezpieczeństwo przed zagrożeniami w sieci.

Bezpieczeństwo ciągłości działania firmy

Według badań Orange Insights przeprowadzonych w 2015 roku, około 80 proc. dużych przedsiębiorstw nie jest w stanie funkcjonować bez systemów informatycznych, a bezpieczeństwo w tym obszarze jest kluczowe dla ciągłości ich działania. Z roku na rok pojawiają się coraz nowsze technologie i urządzenia, które znacznie przyspieszają rozwój firm i wzmacniają ich pozycję na rynku, ale wymagają też dobrego zabezpieczenia przed cyberatakami czy ryzykiem awarii. Ponadto, korzystanie z urządzeń i systemów informatycznych wymaga odpowiedniego miejsca przystosowanego do przechowywania ważnych dla firmy danych.

Data Center Orange odpowiedzią na potrzeby firm

Przedsiębiorcy, dzięki kolokacji sprzętu IT w Data Center, zyskują nie tylko dostęp do profesjonalnych rozwiązań technologicznych, ale mogą optymalizować koszty związane ze stworzeniem i odpowiednim utrzymaniem serwerowni. Aby wybudować profesjonalne i przede wszystkim, bezpieczne miejsce do przechowywania danych, potrzebne są konkretne rozwiązania, często bardzo kosztowne. Poza wyznaczeniem stosownego miejsca, do uruchomienia i utrzymania efektywnej serwerowni niezbędna jest m.in. klimatyzacja precyzyjna, zasilacze bezprzerwowe UPS, agregaty prądotwórcze, bezpieczne dla ludzi i sprzętu IT systemy gaśnicze, systemy monitoringu (Building Management System oraz specjalistyczne systemy bezpieczeństwa), zapasowe łącza, a także zespół doświadczonych specjalistów IT.  

Zabezpieczenie firmowych danych jest dla nas priorytetem. Nasze działania opierają się na potrzebach naszych klientów, którym chcemy dostarczyć najwyższej jakości sprzęt i oprogramowani e . Serwerownie Orange, które znajdują się w bezpiecznej lokalizacji w Łodzi wyposażyliśmy w nowoczesne, a także energooszczędne rozwiązania , które znacznie ograniczają emisję szkodliwych gazów do atmosfery. ? powiedział Tomasz Matuła, dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Aby umożliwić nieprzerwaną pracę użytkownikom, którzy przetwarzają dane w swoich systemach informatycznych na urządzeniach IT w Data Center, konieczne jest zapewnienie optymalnych warunków do ich pracy. Dlatego też profesjonalna serwerownia jest tak skonstruowana, by kluczowe systemy infrastruktury technicznej Data Center były nadmiarowe lub nawet zdublowane. Oznacza to, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia, praca systemów informatycznych nie zostaje przerwana.

Co więcej, bardzo ważne są niezależne łącza internetowe i przyłącza energetyczne. Wszystkimi tymi elementami dysponuje Łódzkie Centrum Przetwarzania Danych Orange, gdzie zainstalowano potężne generatory diesla, które wraz z UPSami są w stanie zapewnić min. 72 godzin pracy bez zewnętrznego zasilania. Urządzenia zapewniające dostęp do energii elektrycznej zajmują kilka specjalnie dla nich przeznaczonych pomieszczeń. Urządzenia te są nadmiarowe - w razie awarii jednego, jego funkcje przejmuje inne. Dzięki temu, Orange może zagwarantować ciągłość zasilania na najwyższym poziomie.

W profesjonalnym Data Center niezbędne jest odpowiednie chłodzenie. Stosowana jest klimatyzacja precyzyjna, która umożliwia bardzo dokładne dobranie parametrów powietrza - nie tylko jego temperatury, ale i wilgotności. Tutaj, podobnie jak w przypadku zasilania, nie ma miejsca na rozwiązania zależne od pojedynczych urządzeń. Dlatego zastosowano redundancję urządzeń chłodniczych. Również sposób rozprowadzenia powietrza różni się od klimatyzatorów używanych w biurach. W serwerowniach Orange działa zaawansowany i energooszczędny system klimatyzacji dostarczający zimne powietrze do szaf rack ze sprzętem IT, znajdujących się w zabudowanych strefach - tzw. ?zimnych korytarzy?. Takie rozwiązanie gwarantuje optymalne chłodzenie.

Bezpieczeństwo wiąże się z różnymi obszarami, także z odpowiednią lokalizacją. Łódzkie Centrum Przetwarzania Danych Orange mieści się w wolnostojących budynkach, w których zastosowano zabezpieczenia m.in. przed zalaniem lub pożarem. Jego lokalizacja została starannie przemyślana. Centrum znajduje się w dużej aglomeracji miejskiej, z dostępem do wszystkich usług i wykwalifikowanej kadry, a jednocześnie w bezpiecznej odległości od zbiorników i cieków wodnych, lotniska, torów kolejowych i tras szybkiego ruchu.

Data Center i usługi dodatkowe

Orange oferuje w swoich Data Center usługi dodatkowe. Klienci mogą skorzystać z rozwiązań klasy unified threat management czyli stałego monitoringu ruchu pod kątem niebezpiecznych treści (malware, wirusy). Serwery mogą być również chronione przed atakami DDoS. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia web application firewall, czyli filtr blokujący strony internetowe, które zostały stworzone w celu uzyskania poufnych informacji z sieci firmy.

W Orange proponujemy kompleksowe rozwiązania oparte na wieloletnim doświadczeniu. Dysponujemy własn ą jednostką bezpieczeństwa sieci, pod nazwą CERT, w której zatrudnia my specjalistów z różnych dziedzin IT. Na podstawie zgłoszeń od użytkowników i alarmów monitoringu na bieżąco reagują na nowe zagrożenia. Klienci, którzy korzystają z kolokacji w C entrum P rzetwarzania D anych Orange mają również dostęp do kompetencji i doświadczenia naszych pracowników CERT. - powiedział Tomasz Matuła, dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska.

Niezawodność według klasyfikacji Tier

Data Center jest charakteryzowane i oceniane według klasyfikacji Tier, która określa poziom dostępności i niezawodności znajdujących się w nim urządzeń. Im wyższa ocena, tym bardziej skuteczna i bezpieczna infrastruktura serwerowni. Zastosowane środki w łódzkim Data Center pozwalają wypełnić, a nawet przekraczać wymagania stawiane serwerowniom klasy trzeciej i wyżej (Tier 3). Jest to najwyższa ocena, którą można uzyskać w przypadku serwerowni dostępnych dla klientów biznesowych w Polsce.