Wyniki Sony poniżej oczekiwań. Zyski o 86 proc. w dół. Winne trzęsienie ziemi i baterie

Kamil Mizera
Sony opublikowało swoje najnowsze wyniki finansowe. Firma odnotowała potężny spadek zysków. Nie wszystko jednak leci w dół. W końcu udało się rozkręcić mobile.

Wyniki finansowe Sony za 2 kwartał 2016 roku (w Japonii rok fiskalny zaczyna się 1 kwietnia) nie napawają optymizmem. Firma odnotowała 86 proc. spadek zysków rok do roku, zarabiając na czysto około 48 milinów dolarów. Nie tylko zarobiła mniej, ale również sprzedała o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. Wywołało to oczywiście spadek wartości akcji korporacji na tokijskiej giełdzie o 2,16 proc. Ostatnio tak nisko akcje Sony wyceniane były w sierpniu br. 

Sony giełdaSony giełda źródło: www.investing.com

Natura zabiera zyski

W ostatnim kwartale największe straty Sony odnotowało w swoim biznesie związanym z czujnikami do kamer i bateriami. W pierwszym przypadku firma zamknęła kwartał z ok. 41 milionami dolarów pod kreską. W przypadku komponentów (wspomnianych baterii, ale nie tylko) mówimy o ponad 360 milionach dolarów do tyłu. 

Te dwa biznesy Sony najbardziej ucierpiały przede wszystkim w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Prefekturę Kumamoto w 2016, w której zlokalizowana jest jedna z fabryk Sony. Dodatkowo Sony jest w trakcie sprzedaży biznesu związanego z bateriami, który od dawna przynosił firmie straty.

Czytaj też: Sprawdź, zanim kupisz. Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o PlayStation VR

Wspominane trzęsienie ziemi miało również wpływ na produkcje kamer i sprzętu audio-wizualnego, co również odbiło się na niższych o 35% zyskach z tego segmentu.

Co ciekawe, Sony przewiduje, że łączny wpływ trzęsienia ziemi na roczne wyniki może wynieść -400 milionów dolarów w przypadku segmentu półprzewodników oraz -100 milinów w segmencie kamer. Matka Natura nie była łaskawa dla Sony. 

Smarfony w końcu zaczęły się sprzedawać

Choć Sony ma za sobą naprawdę ciężki kwartał, to jest światełko w tunelu. Wygląda na to, że dział mobilny firmy nareszcie zaczął wychodzić na prostą. Jeszcze rok temu firma traciła na smartfonowym biznesie ponad 200 milionów dolarów (2Q 2015). Tym razem udało się wypracować zysk na poziomie ok. 37 milionów dolarów. Co ważne, Sony udało się poprawić wynik z 1 kwartału tego roku. To może niewiele, ale jest to mocne odbicie. Strategia firmy by postawić na flagowe produkty zaczyna się powoli opłacać. Wynik ten oczywiście nie oznacza, że firma na tym polu może się równać z najsilniejszymi graczami, ale po kilku ostatnich latach wygląda na to, że Sony w końcu znalazło pomysł na smartfonowy biznes.

Sony wynikiSony wyniki źródło: Sony

Należy też zaznaczyć, że firma zanotowała delikatny spadek zysków rok do roku w przypadku konsol i gier. Wynika to głównie z obniżenia cen na PlayStation 4 i skupieniu się na wersji z VR-em. To właśnie w wirtualnej rewolucji firma upatruje swojej szansy na zyski z tego segmentu biznesu. Warto podkreślić, że choć 2 kwartał br. był gorszy, to porównując pierwszą połowę 2015 i 2016 roku Sony udało się zwiększyć zyski w tym czasie o 46% rok do roku. 

Kiepski drugi kwartał zmusił Sony do zmiany prognozy wyników rocznych, obniżając przewidywany zysk o 10%.

Sony Xperia X - przegląd ustawień fotograficznych

Więcej o: