Smogathon 2016 odbył się w Krakowie w dniach 26-28 listopada. Przez 24 godziny 28 zespołów z trzech kontynentów oraz siedmiu krajów prezentowało kilkudziesięciu mentorom swoje pomysły na walkę ze smogiem. Następnie wyłoniono 10 zespołów, które na gali finałowej 28 listopada stanęły do walki o główną nagrodę - 100 tysięcy złotych.
Wśród pomysłów zaprezentowanych przez finałową dziesiątkę startupów znalazły się systemy stacjonarnych i mobilnych czujników smogu, kotły grzewcze z ograniczoną emisją szkodliwych substancji (nawet o 96 proc.), drony wyposażone w zaawansowane sensory zbierające informacje o źródłach zanieczyszczeń w terenie, łatwe w montażu systemy paneli słonecznych, wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach, domowe oczyszczacze powietrza oraz specjalne konstrukcje wypełnione mchem rozkładającym smog.
Panel z mchem - rozwiązanie firmy Green City Solutions do walki ze smogiem źródło: materiały prasowe
I to właśnie ostatnie rozwiązanie spotkało się z największym uznaniem ze strony mentorów oraz jury Smogathonu 2016. Niemiecka firma Green City Solutions ma już gotowy produkt, który obecnie wykorzystywany jest już w 11 miastach i 5 krajach. Pojedynczy moduł wypełniony mchem ma moc pochłaniania smogu porównywalną z 275 drzewami, przy oszczędności miejsca na poziomie 99 proc. Rozwiązanie prezentuje się niezwykle estetycznie.
Niestety nie jest tanie - kosztuje bowiem aż 25 tys. euro. Za wygraną zespół Green City Solutions zamierza dostosować swój produkt do łatwego montażu w istniejącej miejskiej infrastrukturze (przykładowo na przystankach autobusowych), co mogłoby spowodować ograniczenie kosztów.
Następna edycja Smogathonu nabierze bardziej globalnego wymiaru. Jak zapowiedział na finałowej gali Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu:
Jest nas dzisiaj na sali kilkaset osób. To wciąż za mało. Jedynym rozwiązaniem na pokonanie smogu jest zdanie sobie sprawy z tego, że problem jest globalny. Dlatego na półfinały Smogathonu 2017 zaprosimy was do pięciu różnych miast znajdujących się na trzech kontynentach. Międzynarodowy finał odbędzie się w Krakowie.