Graliśmy w Super Mario Run. To będzie hit! Ale gra ma jedną wadę [PIERWSZE WRAŻENIA]

Daniel Maikowski
Gra Super Mario Run jest już dostępne na urządzeniach z systemem iOS. W nowe przygody sympatycznego hydraulika gra się znakomicie, ale jedna rzecz zdecydowanie nie przypadła mi do gustu.

Super Mario Run to kontynuacja jednej z najpopularniejszych serii w historii gier wideo. Kto z nas nie kojarzy sympatycznego hydraulika Mario, który próbuje wyzwolić księżniczkę Peach z rąk okrutnego Bowsera? Swego czasu w Super Mario Bros (pierwszą część serii) zagrywali się w Polsce praktycznie wszyscy posiadacze legendarnego Pegasusa, czyli pirackiej wersji konsoli NES.

Super Mario Run jest pierwszą próbą przeniesienia przygód Mario (oraz jego przyjaciół) na smartfony i tablety z systemem iOS, której podjęło się Nintendo. Oczywiście już wcześniej na urządzeniach mobilnych pojawiały się "klony" Mario, ale były one niezbyt udane, a poza tym nie posiadały oficjalnej "pieczęci" twórcy serii Shigeru Miyamoto.

Super Mario RunSuper Mario Run fot. Nintendo

Teraz jest jednak inaczej. Super Mario Bros to autorskie dzieło Nintendo, a japońska firma wiąże z grą wielkie nadzieje. Wystarczy wspomnieć, że zgodnie z wyliczeniami firmy analitycznej Sensor Tower, "Super Mario Run" zostanie pobrane aż 50 milionów razy w ciągu pierwszego miesiąca od premiery, a to oznacza, że przebije popularnością "Pokemon Go", które w tym samym czasie pobrano  "zaledwie" 32 mln razy. Przy takich założeniach, Super Mario Run zarobi w ciągu pierwszych 30 dni nawet 71 mln dolarów.

W najbliższym czasie warto więc śledzić akcje Nintendo na parkiecie w Tokio. Nie ma wątpliwości, że Super Mario Run możne znacząco wpłynąć na giełdową sytuację spółki.

Skończmy jednak z tymi wspomnieniami oraz wyliczeniami i przejdźmy do samej gry.

 

Jak pobrać Super Mario Run?

Super Mario Run już teraz jest dostępne jest dla posiadaczy urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod Touch). Aby pobrać grę wystarczy zajrzeć do sklepu z aplikacjami App Store.

Posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem muszą niestety uzbroić się w cierpliwość. Nintendo zapewnia, że nowe przygody Mario pojawia się również na tych urządzeniach, ale dokładna data premiery gry nie jest jeszcze znana.

Super Mario RunSuper Mario Run fot. Nintendo

Ile kosztuje Super Mario Run?

Wersja demonstracyjna gry (która obejmuje trzy poziomy) dostępna jest za darmo. Jeśli jednak chcemy  odblokować wszystkie poziomy i wszystkie tryby Super Mario Run (a jest ich całkiem sporo), to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 9,99 euro.

W sieci pojawiły się komentarze krytykujące tak wysoką cenę. 

Nintendo zapewnia, że jest to jednorazowa opłata, która daje nam dostęp do pełnej wersji gry - bez żadnych dodatkowych haczyków i mikropłatności. Pozostaje nam trzymać Japończyków za słowo.

Super Mario RunSuper Mario Run fot. Nintendo

Jak grać w Super Mario Run?

To wciąż stary dobry Mario, którego z pewnością pamiętacie z czasów dzieciństwa. Super Mario Run to typowa platformówka 2D. Mechanika rozgrywki jest jest niemal identyczna, jak w przypadku Super Mario Bros. Pojawiło się jednak trochę zmian, które są przede wszystkim związane ze sterowaniem.

Po pierwsze, nasz bohater automatycznie porusza się w kierunku prawej strony ekranu smartfona i nie mamy na to praktycznie żadnego wpływu. Nasza rola ogranicza się więc do skakania. Możemy wykonać lekki skok - poprzez delikatne dotknięcie ekranu, lub długi sus, gdy nieco dłużej przytrzymamy nasz palec na smartfonie.

Super Mario RunSuper Mario Run fot. Nintendo

I to w zasadzie tyle. Gdy tylko opanujemy tę umiejętność, to będziemy niemal gotowi do podbicia świata Super Mario Run. Oczywiście im dalej w las, tym więcej drzew. Na dalszych etapach rozgrywki czekają nas katapulty, które pozwolą nam dostać się do trudno dostępnych miejsc, liczne przeszkody, a nawet "bańki mydlane", które wybawią słynnego hydraulika z opresji. Nasz bohater posiadł również umiejętność wspinania się po przeciwległych ścianach, ślizgania się na plecach oraz kilku innych akrobacji.

Ważna informacja: Mario nie jest jedyną grywalną postacią w Super Mario Run. Możemy wcielić się w jego brata Luigiego, sympatycznego Toada oraz dinozaura Yoshi

Super Mario Run - tryby rozgrywkiSuper Mario Run - tryby rozgrywki fot. Nintendo

Tryby rozgrywki

W Super Mario Run dostępne są trzy tryby gry, które znacząco różnią się od siebie: "World Tour", "Toad Rally" oraz "Kingdom Builder"

World TourWorld Tour fot. Nintendo

WORLD TOUR - klasyczny tryb rozgrywki. Poruszamy się naszym bohaterem w kierunku prawej strony ekranu: skaczemy, zbieramy monety, pokonujemy wrogów, a na końcu każdego etapu docieramy do charakterystycznej chorągiewki oraz zamku.

Twórcy gry znaleźli sposób na zachęcenie graczy do dokładniejszego eksplorowania poszczególnych poziomów. Na każdym etapie, oprócz zwykłych monet, możemy również znaleźć pięć różowych monet, które są nieco trudniejsze do zdobycia. Jeśli zgromadzimy je wszystkie, to naszym celem jest zdobycie pięciu purpurowych monet. Na końcu czeka na nas natomiast pięć czarnych monet - najtrudniejszych do zebrania.

Toad RallyToad Rally fot. Nintendo

TOAD RALLY - w tym trybie rywalizujemy z innymi graczami, a raczej ich "duchami". Naszym celem jest jak najszybsze zakończenie poszczególnych poziomów. Oprócz naszego bohatera, na ekranie znajduje się również "duch", który pokazuje nam jak nasz przeciwnik poradził sobie na tym samym poziomie. Oczywiście oprócz szybkości liczy się również dokładność w zbieraniu monet.

Kingdom BuilderKingdom Builder fot. Nintendo

KINGDOM BUILDER - tryb stworzony z myślą o graczach, którzy lubią budować. Możemy tu wykorzystać zebrane w poprzednich trybach monety, aby stworzyć własne unikalne królestwo dla Mario i jego przyjaciół. Ten tryb nie przypadł mi zbytnio do gustu.

Bez internetu nie zagrasz

Po pierwszych kilkudziesięciu minutach zabawy z Super Mario Run mogę z czystym sercem napisać, że jest to udany powrót najsłynniejszego bohatera Nintendo. Gra przypadnie do gustu zarówno starszym graczom,  którzy pamiętają czasy Super Mario Bros, jak i tym młodszych, dla których Mario być może nie jest postacią kultową.

Niestety znalazło się również kilka minusów. Kwota 10 euro (prawie 45 zł) za grę na urządzenia mobilne, to spory wydatek. To jednak jestem jeszcze w stanie zrozumieć. Szczególnie, że Super Mario Run to dobra i dopracowana gra, a nie "wydmuszka", przy pomocy której Nintendo chce odcinać kupony od dawnej sławy.

Super Mario RunSuper Mario Run fot. Nintendo

Zdecydowanie bardziej irytuje mnie fakt, że w Super Mario Run możemy grać tylko wtedy, gdy nasze urządzenie jest połączone z internetem. Dotyczy to zarówno trybu multiplayer, jak również kampanii dla jednego gracza. Tę kuriozalną decyzję Nintendo tłumaczy próbą walki z mobilnym piractwem. To wyjaśnienie jest jednak o tyle dziwne, że iOS nie jest i nigdy nie był platformą, która miała większe problemy z piratami.

Możemy więc zapomnieć o rundce w Super Mario Run w samolocie lub pociągu przemierzającym te rejony Polski, w których internet mobilny wciąż gubi zasięg. Rozczarowani mogą być również posiadacze iPadów w wersji z Wi-Fi, którzy nie zagrają w nowe przygody Mario w miejscach, gdzie zasięgu Wi-Fi po prostu nie ma. Brak możliwości w trybie offline spotkał się również z negatywnymi opiniami.

Oczywiście nie twierdzę, że brak trybu offline przekreśli szanse Super Mario Run na rynkowy sukces. Nie mam jednak wątpliwości, że ta decyzja zniechęci wielu graczy do tego, aby dać nowemu Mario szansę. A szkoda.

Więcej o: