Uwaga na nowy wirus. Jeden smartfon może zainfekować wszystkie KOMPUTERY w domu lub biurze. I po pieniądzach

Robert Kędzierski
W sieci pojawił się nowy wirus o nazwie Switcher. Kiedy już uda mu się zarazić jeden smartfon jest w stanie zaatakować wszystkie komputery podłączone do routera. Cyberprzestępcy mogą w ten sposób okraść niemal każdego.

Switcher to nowy, dość groźny wirusy odkryty przez specjalistów z Kaspersky Lab. Do tej pory skutecznie zaatakował ok. 1300 sieci. Złośliwy kod infekuje smartfony z Androidem, jednak to nie one są jego celem.

Wirus, który dostaje się na telefon ofiary podczas instalacji nieoficjalnej aplikacji, atakuje router. Wykorzystuje skłonność wielu użytkowników do stosowania haseł domyślnych przejmuje kontrolę nad siecią domową lub biurową.

Wirus ShedunWirus Shedun Fot. Pexels/Robert Kędzierski

Czytaj też: Z wirusami na smartfona można sobie dać radę. Antywirusy są za darmo. 

Przestępcy podmieniają adres serwera DNS. Ta funkcja tłumaczy wpisywaną przez nas nazwę strony na adres IP. Na przykład Facebook.pl to 31.13.69.197, a Facebook.com to 31.13.69.228. 

Kiedy przestępcy zmienią numer DNS na kontrolowany przez siebie są w stanie przekierować ruch na podrobioną stronę. Najczęściej jest to strona usługi pocztowej, portalu społecznościowego lub banku. Istnieją oczywiście inne zabezpieczenia, chociażby protokół SSL, których brak na sfałszowanej stronie powinien zaalarmować użytkownika. Atakujący liczą jednak na niewiedzę lub nieuwagę swoich ofiar. 

Jak działa podmiana DNS?Jak działa podmiana DNS? Fot. Kaspersky Lab

Podmiana DNS może się skończyć wyczyszczeniem konta bankowego, kradzieżą danych osobowych, informacji dotyczących karty kredytowej, wycieku plików, np. skanu dowodu czy paszportu. Konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne i kosztowne. 

Sądząc po sposobie działania tego trojana, obecnie metoda sprawdza się tylko w przypadku routerów firmy TP-Link.

- wyjaśniają specjaliści z Kaspersky Lab. 

To nie oznacza jednak, że wirusy takie jak Switcher nie są groźne dla użytkowników korzystających ze sprzętu innych firm. Takich złośliwych aplikacji są setki, ciągle powstają nowe. Lepiej odpowiednio zabezpieczyć swój ruter i zrezygnować z pobierania podejrzanych aplikacji takich jak wyszukiwarka haseł do publicznych sieci Wi-Fi. Narażamy wszystkie komputery, smartfony i tablety podłączone do routera.