Dwóch producentów smartfonów oszukiwało w testach. Celowo zawyżali wydajność

Dwóch dużych producentów - OnePlus i Meizu zawyżało wyniki benchmarków (testów wydajności). Specjalnie oszukiwano, aby urządzenia uzyskiwały lepsze wyniki niż w codziennym użytkowaniu.

W lipcu pokazaliśmy ranking najszybszych smartfonów na świecie według benchmarka AnTuTu. Wówczas OnePlus 3 stał na pierwszym miejscu zestawienia wyprzedzając urządzenia Samsunga czy Apple.

Dwa miesiące później amerykański producent zaprezentował nowe iPhone'y, które przegoniły konkurencję i zajęły dwa pierwsze miejsca w rankingu. W listopadzie OnePlus zaprezentował odświeżoną wersję swojego flagowca, który został najszybszym smartfonem z Androidem w zestawieniu. Przegrywał tylko z iPhone'm 7 i 7 Plus:

AnTuTu rankingAnTuTu ranking fot. screen ze strony AnTuTu

Teraz okazuje się, że flagowce firmy OnePlus i Meizu tak naprawdę mogły nie być tak szybkie jak wynika z benchmarków. Chińskie firmy prawdopodobnie manipulowały wydajnością w popularnych benchmarkach.

Do takich wniosków doszło forum XDA Developers i twórca benchmarka Geekbench. Sprawa dotyczy to smartfonów OnePlus 3T i Meizu Pro 6.

Twórcy badania twierdzą, że oprogramowanie telefonów rozpoznawało uruchomienie kilku wybranych aplikacji (w tym benchmarków) i wymuszało utrzymanie maksymalnej wydajności procesora kosztem bardzo wysokiej temperatury telefonu.

W innych wydajnych aplikacjach telefony standardowo obniżają taktowanie układu zachowując niższą temperaturę. Podobne zachowanie zaobserwowano w zmienionej wersji benchmarka, które nie zostało zidentyfikowane przez oprogramowanie.

OnePlus zdążył już ustosunkować się do zarzutów. Producent przyznał, że faktycznie zastosowano odpowiednie mechanizmy, które podnosiły wydajność w wymagających (zwłaszcza graficznie) grach i aplikacjach. Dodano także, że mechanizmy zostaną wycofane w następnej aktualizacji oprogramowania OnePlus 3 i 3T.

Oświadczenie OnePlusOświadczenie OnePlus fot. screen ze strony xda-developers.com

 To nie pierwszy raz kiedy firmy uciekają się do tego typu metod. W ostatnich latach na "dopingu" w benchmarkach zostało przyłapanych kilku największych producentów smartfonów. Takie przykłady pokazują, że benchmarki nie zawsze oddają faktyczną wydajność urządzeń w codziennym użytkowaniu.

Więcej o: